Takiej płacy minimalnej jeszcze nie było. Oto zawody, które zyskają najwięcej

Jarosław Kaczyński przebił wszystkich. Jego propozycja płacy minimalnej przyprawia o zawrót głowy.
Jarosław Kaczyński przebił wszystkich. Jego propozycja płacy minimalnej przyprawia o zawrót głowy. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński zaszalał z propozycją wzrostu płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto w 2023 roku. Jeśli ten zdumiewający pomysł wejdzie w życie, zyska na nim nawet połowa Polaków.


PiS zaproponował rekordowy wzrost płacy minimalnej. W 2020 roku ma ona wynieść 3 tys. brutto miesięcznie, a z kolejnym rokiem miałaby zostać podniesiona o dodatkowe tysiąc złotych.

Według statystyk GUS około 50 proc. ludzi w Polsce zarabia mniej niż 4 tys. zł brutto miesięcznie – podaje money.pl. To oni pokładają największe nadzieje w tej perspektywie.

Ze statystyk wynika także, że przeciętna płaca w gospodarce doszła do 4,8 tys. zł brutto, a w większych firmach nawet do 5,2 tys. zł brutto.

Lista zawodów z pensją mniejszą niż 4 tys. zł brutto jest całkiem spora
Na jej szczycie można wskazać nauczycieli, którzy w tym roku konsekwentnie walczyli o podniesienie stawki. Po wrześniowej podwyżce nauczyciele kontraktowi (z 9 miesięcznym stażem) zarabiają 3,7 tys. zł brutto.


Administracja publiczna także zalicza się do grupy najmniej zarabiających. Pensja urzędnika wynosi średnio 2,9 tys. zł brutto. Inspektor ma 3,7 tys. zł brutto.

Na granicy przyszłej pensji minimalnej są policjanci. Mniej od nich zarabiają żołnierze – 3,8 tys. zł i funkcjonariusze straży pożarnej – 3,7 tys. zł brutto. Pensje zbliżone do potencjalnej minimalnej kwoty mają pielęgniarki.

Na samym końcu listy, z najmniejszymi zarobkami uplasowały się takie zawody jak ochroniarz – 3, tys. zł, sekretarka – 3 tys. zł, recepcjonista – 2,6 tys. zł, osoby wprowadzające dane – 2,6 tys. zł.

Mało zarabia się w gastronomii i hotelarstwie – 3,4 tys. zł. Pizzaiolo i pracownicy fast-foodów zarabiają średnio 2,4 tys. zł. Z kolei kelnerzy dostają 2,9 tys. zł, nie wliczając w to napiwków, które często są wyższe niż sama pensja.

W call center operator helpdesk dostaje obecnie 3,8 tys. zł, a operator połączeń 3 tys. zł. Listonosze – 3,3 tys. zł, kierowcy autobusów – 3,5 tys. zł, a ciężarówek – 3,5 tys. zł.

Z podwyżki skorzysta budownictwo – murarz, dekarz, czy monter rusztowań dostają obecnie po około 3,2 tys. zł, spawacz 3,3 tys. zł.

Rekordowa płaca minimalna może zaburzyć polską gospodarkę
Tam, gdzie ktoś zyskuje, ktoś inny musi stracić. Podniesienie płacy minimalnej do poziomu proponowanego przez PiS może przynieść wiele negatywnych skutków.

Bankructwa małych firm, szalejąca szara strefa, wysoka inflacja, wywindowane ceny w sklepach i na rynku mieszkaniowym – to bardzo prawdopodobny scenariusz, który mógłby odgrywać się za kilka lat na naszym własnym, polskim podwórku. Za to wszystko byłby odpowiedzialny wzrost płacy minimalnej do 4 tys. złotych brutto do 2023 roku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę