Ważna obietnica PiS dotycząca składek ZUS. "Będą niższe, niż liczone na obecnych zasadach"

Piotr Müller zapowiedział, że w sobotę rząd poda więcej szczegółów w sprawie składek ZUS.
Piotr Müller zapowiedział, że w sobotę rząd poda więcej szczegółów w sprawie składek ZUS. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
ZUS dla osób zarabiających mniej będzie niższy niż liczony obecnie - obiecał rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział, że szczegóły zostaną ujawnione w sobotę. Jeśli chodzi o zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS, według Müllera "jest to raczej przesądzone".


– W tej chwili składka ZUS jest liczona na podstawie 60 proc. średniego wynagrodzenia. Ta zasada się nie zmienia, zostaje zachowana. Osoby zatrudnione na jednoosobowej działalności gospodarczej, które zarabiają sporo, nawet 10 tys. zł, będą płaciły cały czas składkę zryczałtowaną – zapewniał w rozmowie z TVN24 Piotr Müller, rzecznik rządu cytowany przez money.pl.

Z kolei osoby, które mają niższy dochód, muszą uzbroić się w cierpliwość. – W sobotę przedstawimy dokładnie, jak to będzie wyglądało, będzie niższy niż liczony na obecnych zasadach – zaznaczył rzecznik, mówiąc o składkach na ZUS. Jeśli chodzi o zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS, według Müllera "jest to raczej przesądzone".

Tajne prace rządu nad składkami ZUS
W kilku ministerstwach trwają trzymane w tajemnicy prace nad ustaleniem systemu i sposobu płacenia składek ZUS przez firmy. Rząd uważnie przygląda się burzy, którą rozpętał zapowiedzią zwiększenia płacy minimalnej i próbuje wpasować się między oczekiwania przedsiębiorców a budżetową rzeczywistość.


Ministrowie Morawieckiego nieprzypadkowo wysyłają kompletnie sprzeczne ze sobą sygnały. Premier mówił wszak o uzależnieniu wysokości składek od dochodu, min. Emilewicz zapewniała zaś, że będzie to dotyczyć tylko najmniejszych mikrofirm.

Pomysł numer dwa to wprowadzenie górnego limitu dochodów z działalności, od których byłyby potrącane składki. Trzeci zakłada wprowadzenie zryczałtowanej składki ZUS rzędu 2–3 tys. zł miesięcznie dla osób rozliczających się podatkiem liniowym i pełne oskładkowanie dla rozliczających się według skali podatkowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)