PiS kusi nauczycieli przed wyborami. Obiecuje, że będą mogli wcześniej przejść na emeryturę

Rząd planuje przywrócić możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę dla nauczycieli.
Rząd planuje przywrócić możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę dla nauczycieli. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Kurz po batalii nauczycieli z rządem już opadł. Natomiast na horyzoncie pojawiło się dla nich światło nadziei. Potwierdzają się bowiem informacje o specjalnej ofercie dla nauczycieli.


W resorcie edukacji jest już gotowy projekt przywracający możliwość przechodzenia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Bez względu na wiek belfrowie będą mogli zacząć jesień życia po 30 latach pracy i 20 przy tablicy.

– Szef MEN czeka już tylko na decyzję prezesa PiS – twierdzi informator gazety. Rządowi eksperci szacują, że jeżeli pomysł wejdzie w życie, to skorzysta z niego od razu nawet 100 tys. osób.

Znalazły się pieniądze dla nauczycieli
Miliard złotych dla nauczycieli. To obietnica ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, który przedstawił decyzję resortu w zeszłym miesiącu na spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Jest jednak i ciemna strona medalu – na podwyżkach mogą wyłożyć się budżetowo samorządy.

Wyższa emerytura dla nauczycieli
Status nauczycieli ma w Polsce ponad 600 tysięcy osób, z czego wiele jest dziś w przededniu emerytury. O ironio, okazuje się, że przez niewiedzę olbrzymia większość z nich wybiera niekorzystne warunki emerytury. Formalne zapewnienia rządu i ZUS o wspieraniu seniorów można między bajki włożyć.


Nauczyciele żegnający się z rynkiem pracy mają do wyboru dwie alternatywy: emeryturę z Karty nauczyciela lub powszechną. Jak się łatwo domyślić, nie są one do siebie podobne – przy ich wyliczaniu w rozmaity sposób traktuje się np. wiek, staż, ilość wykorzystanego urlopu wychowawczego.

I nie jest tak, że z góry wiadomo, że po przeliczeniu według Karty nauczyciela emerytura będzie wyższa – w zależności od wymienionych wyżej czynników może się okazać, że lepszą opcją jest jednak emerytura powszechna.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)