Znalazły się pieniądze dla nauczycieli. Belfrowie się ucieszą, a samorządy zapłaczą

W kwietniu odbył się ogólnopolski protest nauczycieli. Minister edukacji właśnie potwierdził, że pracownikom oświaty udało się wynegocjować podwyżki
W kwietniu odbył się ogólnopolski protest nauczycieli. Minister edukacji właśnie potwierdził, że pracownikom oświaty udało się wynegocjować podwyżki Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Miliard złotych dla nauczycieli. To najnowsza obietnica ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, który przedstawił decyzję resortu w środę na spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Jest jednak i ciemna strona medalu - na podwyżkach mogą wyłożyć się budżetowo samorządy.


Nauczycieli czekają podwyżki
– Obecny system wynagradzania nie spełnia swojej funkcji. Jesteśmy na etapie podpisywania rozporządzeń decydujących m.in. o minimalnym wynagrodzeniu dla nauczycieli. To rozporządzenie jest już publikowane w dzienniku ustaw – zapowiedział cytowany przez businessinsier.com.pl minister edukacji.

Podwyżki dla nauczycieli pojawią się we wrześniu, ale nie znikną z końcem tego roku. Jak obiecuje minister, zostaną wprowadzone na stałe. Dodatkowo rząd planuje również sfinansować tysiąc złotych na start dla nauczycieli.

Samorządy czeka szukanie
Choć subwencja oświatowa zostanie zwiększona o miliard złotych, jest to kwota niewystarczająca dla samorządów, jak zauważa „Rzeczpospolita”. Łączny koszt wyższych wynagrodzeń i nowych obowiązków to bowiem ok. 2,1 mld zł.

Samorządy i tak co roku dokładają środków do zadań objętych subwencją oświatową. Teraz już liczą każdy grosz, byle ich długi nie odnotowały niebezpiecznego wzrostu. W przypadku podwyżek będą musiały jeszcze bardziej zacisnąć pasa. We wrześniu Wrocław czeka wyczarowanie dodatkowych 5 mln zł na podwyżki, z kolei Warszawa ze swojego budżetu będzie musiała wysupłać dodatkowe 14,2 mln zł.

Przepaść między zarobkami pracowników sektora publicznego a prywatnego, rosła w ostatnich latach nieubłaganie, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wręcz nabierając tempa, eskalując ostatecznie w formie strajku pracowników oświaty. Relacja między przeciętnym wynagrodzeniem w edukacji a średnią krajową spadła z ok. 105 proc. w 2013 r. do 97 proc. w 2018 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby