Split payment uderzy w dyskonty. Stracą najbardziej wartościowych klientów

Podzielna płatność może pozbawić dyskonty klientów.
Podzielna płatność może pozbawić dyskonty klientów. Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta
Mechanizm split payment ma od listopada uszczelnić system podatkowy. Zasada ma obowiązywać produkty i usługi z listy liczącej około 150 pozycji. Okazuje się, że wiele z nich można dostać w dyskontach.


Przedsiębiorcy w ostatnim półroczu kilkanaście tysięcy razy dokonali zakupów powyżej 15 tys. zł. – podaje Puls Biznesu cytując POHiD. To dlatego, że w dyskontach można znaleźć takie produkty jak komputery, elektronika, aparaty cyfrowe czy olej rzepakowy.

Niestety, sklepy nie mają możliwości obsługi przy kasie klienta, któremu trzeba wystawić fakturę z mechanizmem podzielonej płatności, sprawnie odebrać przelew od przedsiębiorcy lub zatrzymać towar do czasu jego dokonania – wynika z wyliczeń POHiD. Eksperci przewidują, że przez to przedsiębiorcy mogą zrezygnować z dokonywania zakupów w dyskontach.

Kiedy wejdzie split payment?
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, miał wejść w życie 1 września bieżącego roku. Jednak Mateusz Morawiecki po rozmowie z przedsiębiorcami zdecydował się odłożyć termin jego wdrożenia na 1 listopada.

– Słuchając postulatów przedsiębiorców, postanowiliśmy z Ministrem Finansów przesunąć datę wdrożenia split payment, czyli podzielonej płatności, z 1 września na 1 listopada, tak, żeby były jeszcze dodatkowe miesiące na wdrożenie całego systemu – poinformował w lipcu premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania na konferencji prasowej w Krakowskim Parku Technologicznym.


Split payment do poprawki
Przesunięcie terminu może także pozwolić na poprawienie przepisów. Ministerstwo Finansów zakładało, że podzielna płatność będzie obowiązywać wobec faktur opiewających na ponad 15 tys. zł. Natomiast przepisy wprowadzające obowiązek odsyłają do innej ustawy – a ta może być już różnie rozumiana.

Podzieloną płatność zastosuje tylko ten, kto zapłaci równo 15 000 zł brutto. Wystarczy jednak, że na fakturze będzie kwota 15 001 zł, a uniknie tego obowiązku. Wszystko przez niedawno uchwaloną nowelizację ustawy o VAT.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)