Pensja sprzątaczki zrównana z pensją nauczycielki. Jesteśmy wciągani w eksperyment gospodarczy

Po podniesieniu pensji minimalnej do 4 tysięcy złotych brutto, pensja sprzątaczki zostanie zrównana z nauczycielską.
Po podniesieniu pensji minimalnej do 4 tysięcy złotych brutto, pensja sprzątaczki zostanie zrównana z nauczycielską. Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta
Po eksperymentach ekipy rządzącej w oświacie i świadczeniach socjalnych, czas na gospodarkę i rynek pracy. Tym razem na talerze Polaków trafia radykalnie podniesiona pensja minimalna, która mocno zachwieje sektorem publicznym i sprawi, że zarobki sprzątaczki będą tak samo wysokie, co nauczycielki, a Poczta Polska stanie w obliczu kryzysu finansowego.


Uczestniczymy w eksperymencie
Jak zauważa „Gazeta Wyborcza”, obietnice PiS dotyczące podwyżki pensji minimalnej stały się elementem eksperymentu gospodarczego, nietestowanego do tej pory nigdzie indziej na świecie.

W ciągu ostatnich 17 lat płaca minimalna rosła w średnim tempie 6,42 proc. rocznie. Proponowana przez PiS na 2021 rok podwyżka z 2250 złotych brutto do 3000 złotych brutto byłaby wzrostem o wstrząsające 33,3 proc., jak wyliczyliśmy w INNPoland.pl. Gdy płaca minimalna urośnie do 4000 złotych brutto w 2023 roku, sięgnie wysokości średniej krajowej z 2014 roku.


Na gwałtownej podwyżce płacy minimalnej zyskają pokojówki, pomoce kuchenne i kelnerzy, sprzątaczki, pracownicy handlu, warsztatów samochodowych czy budowlanki – czyli wszyscy ci, którzy pobierają dziś pensję minimalną.

Sektor publiczny w kryzysie
Choć – w opozycji do przestrój ekspertów i ekonomistów – prezes PiS Jarosław Kaczyński jest przekonany, że prywatne firmy wysoka podwyżka płacy minimalnej nie zaboli, to „GW” zwraca również uwagę na sektor publiczny.

„Podwyżka jednak mocno uderzy w sektor publiczny: samorządy, szkoły (sprzątaczka nagle będzie zarabiać więcej od nauczycielki), szpitale, czy spółki takie jak Poczta Polska” – czytamy w dzienniku.

Ta ostatnia zresztą już stoi w obliczu olbrzymiego dylematu. Pocztowcy domagają się podwyżek, ponieważ obecnie najniższe wynagrodzenie zasadnicze w Poczcie to 2,5 tys. złotych. Spółka tymczasem finansowo ledwo zipie na skutek poprzednich podwyżek – w 2018 roku Poczta miała stratę 69,8 mln złotych.


Pensja minimalna w wysokości 3000 złotych, „znokautuje finanse firmy”. Rozchwieje system wynagradzania w spółce, gdyż nowo zatrudnieni będą zarabiać tyle, ile najbardziej doświadczona kadra. Jak przewiduje dziennik, posypią się zwolnienia i odejścia najlepszych pracowników.


Podwyżki pensji minimalnej
Eksperci biją na alarm w sprawie rekordowych wzrostów minimalnej pensji i wprost nazywają je groźnymi i wyniszczającymi dla polskiej gospodarki. Ostrzegają, że wzrost płac odczujemy wszyscy, ale nie tak, jak byśmy się spodziewali – bo zamiast pełniejszych portfeli czeka nas zaciskanie pasa z powodu ostrej podwyżki czynszów i rachunków.

Bankructwa małych firm, szalejąca szara strefa, wysoka inflacja, wywindowane ceny w sklepach i na rynku mieszkaniowym – to dopiero początek litanii bolesnych konsekwencji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)