Coraz wyższe koszty pracy straszą polskich pracodawców. Rosną prawie najszybciej w Europie

Koszty pracy w Polsce, choć są jednymi z najniższych w Europie, rosną w bardzo dynamicznym tempie, znacznie przekraczając unijną średnią
Koszty pracy w Polsce, choć są jednymi z najniższych w Europie, rosną w bardzo dynamicznym tempie, znacznie przekraczając unijną średnią 123rf.com
Wśród krajów Unii Europejskiej Polska plasuje się w czołówce państw, w których średnie koszty pracy rosną najszybciej. Wzrost na poziomie 7,4 proc. znacznie przekracza unijną średnią. Jednocześnie sama wysokość kosztów pracy jest jedną z najniższych w Europie.


Koszty pracy rosną
Dane zaczerpnięte z Eurostatu przeanalizował Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), wyniki analizy opisał portal next.gazeta.pl. Okazuje się, że w całej Unii Europejskiej średni koszt pracy w drugim kwartale tego roku zwiększył się o 2,9 proc. rok do roku.

Jednak jest to uśredniona dana, gdyż w poszczególnych krajach koszty pracy rosną w różnym tempie. Największy wzrost odnotowała Rumunia – 13 proc., Bułgaria – 10,8 proc. oraz Słowacja – 10,3 proc. Polska dogania liderów z wynikiem 7,4 proc.

Branżami, które najbardziej odczuwają wzrost kosztów pracy, są w Polsce opieka zdrowotna, pomoc społeczna oraz budownictwo. Nieobojętny na podwyżki pozostaje również rynek nieruchomości.

Jak wskazują eksperci w raporcie, koszty pracy dzielą Unię na dwie prędkości. Najmniejsze wzrosty kosztów pracy odnotowano na Malcie, we Włoszech, Portugalii, Finlandii i Szwecji. Odpowiada za to niska presja płac na południu Europy, umiarkowana inflacja w centrum i na północy oraz utrzymywanie niskich stóp procentowych w strefie euro.

Najniższe w Europie
Jednak nie sposób nie zauważyć, że koszty pracy, którymi obciążeni są polscy pracodawcy, należą do najniższych w Europie. Dane zaprezentowane przez PIE pokazują jedynie, że wschodnia ściana Europy szybko dogania w statystykach Zachód.


W Polsce zatrudnienie jednego pracownika wiąże się z wydatkiem 9,4 euro za godzinę, jak wyliczyła w zeszłym roku firma Sedlak&Sedlak. Taniej jest tylko w Bułgarii – 4,9 euro, Rumunii – 6,3 Euro, Litwie – 8 euro, Łotwie – 8,1 euro oraz na Węgrzech – 9,1 euro.

Tymczasem unijna średnia to 26,8 euro. Najwyższe koszty pracy ponoszą Duńczycy (42,5 euro), Belgowie (39,6 euro) i Szwedzi (38,3 euro).

Zmienić to może polityka prowadzona przez partię rządzącą. Rząd planuje zwiększyć pensję minimalną w przyszłym roku o 33,3 proc. w stosunku do tegorocznej (z 2250 złotych brutto do 3000 złotych brutto). To z kolei sprawi, że koszt składek ZUS i podatków zatrudnienia pracownika o zarobkach minimalnych dla wielu małych przedsiębiorców stanie się nieopłacalny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)