Polscy politycy zignorowali ważne unijne spotkania. Straci na tym polski biznes

Polscy politycy zdecydowali nie brać udziału w spotkaniach Grupy Wysokiego Szczebla w sprawie polityki klimatycznej. W tym samym czasie polska młodzież organizuje strajki klimatyczne
Polscy politycy zdecydowali nie brać udziału w spotkaniach Grupy Wysokiego Szczebla w sprawie polityki klimatycznej. W tym samym czasie polska młodzież organizuje strajki klimatyczne Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Polscy politycy zdecydowali nie delegować polskiej reprezentacji do utworzonej przez Unię Europejską Grupy Wysokiego Szczebla ds. Sektorów Energochłonnych, mimo wysłanego oficjalnego zaproszenia z Brukseli. Na spotkaniach ma być dyskutowana polityka klimatyczna krajów członkowskich, w tym rozwiązania dla lokalnych przemysłów. Brak obecności polskich polityków na spotkaniach Grupy może zaszkodzić polskiemu biznesowi.


Polska nie przyjmuje zaproszenia
W jaki sposób podejmować ważne decyzje dotyczące przemysłu i rozwiązań klimatycznych dla naszego kraju, jeśli polscy politycy nie chcą wziąć udziału w ważnych dyskusjach na ten temat na szczeblu unijnym? Podobne pytanie zadał na łamach serwisu bizblog.pl Piotr Maciążek, specjalista sektora energetycznego i publicysta.

Jak zauważa, brak polskich przedstawicieli w Grupie Wysokiego Szczebla pociągnie za sobą bolesne konsekwencje dla polskiego biznesu i przemysłu. Zabraknie bowiem głosów o specyfice polskiej branży przemysłowej – ten sektor najbardziej odczuje zmiany unijnych ustaleń - ale również polskiego zdania na temat podzielenia środków na cele klimatyczne między kraje członkowskie.

Decyzja o odrzuceniu zaproszenia do Grupy jest tym dziwniejsza, że Polska to jeden z najbardziej uprzemysłowionych krajów w Europie, zaś plan, który wystosują członkowie zgrupowania będzie określał m.in. sposoby uzyskiwania neutralności klimatycznej w procesach produkcyjnych. Poza tym większość krajów członkowskich ma swoich przedstawicieli w unijnej Grupie.


Mniej unijnych środków
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Polska już ma otrzymać mniej środków z unijnego tortu budżetowego. W Brukseli właśnie powstaje wieloletni budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Priorytetem w planie finansowym jest ekologia i ochrona klimatu, a na to potrzeba pieniędzy.

Z tego powodu poszczególnym krajom członkowskim mają zostać obcięte unijne fundusze z obszaru polityki rolnej i polityki spójności. Polska na tym rozwiązaniu może utracić nawet 12,9 miliardów euro.

Niby nie będą to pieniądze utracone bezpowrotnie, gdyż nasz kraj wciąż będzie miał szansę konkurować z innymi o środki na ekologię ze wspólnej puli. Jednak dotychczas Polska miała problem z międzynarodowymi konkursami. Patrząc na chęć naszych polityków do brania udziału w unijnych spotkaniach klimatycznych, nie sposób się temu dziwić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)