Oto najlepiej zarabiające biura podróży w Polsce. Zaskakująca pozycja Neckermanna

Branża turystyczna w Polsce ma się całkiem nieźle. Przychody trzech największych biur turystycznych przekroczyły w zeszłym roku miliard złotych
Branża turystyczna w Polsce ma się całkiem nieźle. Przychody trzech największych biur turystycznych przekroczyły w zeszłym roku miliard złotych Pexels.com
Choć biuro podróży Neckermann Polska ogłosiło upadłość z powodu niewypłacalności, branża turystyczna w naszym kraju jest w całkiem niezłej kondycji. Tuzy podróżniczego biznesu mogą pochwalić się przychodami powyżej miliarda złotych.


Czy inne biura podróży są zagrożone?
Upadłość Neckermanna rozgrzała opinię publiczną. Skoro spółka córka najstarszego biura podróży na świecie zbankrutowała, co czeka inne firmy z branży?

Eksperci przekonują jednak, że turystyka w Polsce ma się całkiem dobrze. Jak zauważa Adam Łącki, szef Krajowego Rejestru Długów, w rozmowie z portalem businessinsier.com.pl, tegoroczny zysk biur podróży w Polsce może być wyższy niż w rekordowym 2016 roku. Co więcej, zadłużenie organizatorów turystyki notowanych w KRS, maleje.

Szczególnie dobrze radzą sobie największe biura podróży, czyli Itaka, TUI Poland i Rainbow Tours. Ich przychody w 2018 roku sięgnęły kolejno 2,5 mld złotych, 2,18 mld złotych oraz 1,46 mld złotych.

Dalej po podium uplasowały się Coral Travel Wezyr Holidays z wynikiem 638 milionów złotych, Grecos Holiday – 522,8 milionów złotych oraz Exim Tours z przychodami o wysokości 205,9 milionów złotych.

Upadłość Neckermanna

Co ciekawe, Neckermann wcale nie należał do najsłabiej zarabiających biur podróży. Na stworzonej przez portal wczasopedia.pl i Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA liście biur podróży z największymi przychodami, ogłaszająca upadłość firma zajmowała siódme miejsce z liczbą 203,5 miliona złotych.

Przyczyną bankructwa polskiej firmy była słaba kondycja finansowa brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, do której Neckermann należał. Jak donosiły zagraniczne media, załamanie sytuacji biura z Wysp nastąpiło po latach niewłaściwego zarządzania organizowaniem wycieczek i pozostawania w tyle za rywalami działającymi online. Brexit również nie okazał się pomocny. Ostatecznie firmę pokonał olbrzymi dług.

Turyści Neckermanna
, którzy znajdują się poza granicami kraju, powinni zgłosić się do Marszałka Województwa Mazowieckiego, który w zależności od sytuacji może pokryć koszty kontynuacji imprezy turystycznej, pokryć koszty powrotu lub podjąć działania związane z organizacją powrotu. Jeśli pieniądze z ubezpieczenia nie wystarczą, uruchomiony zostanie Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)