Najpierw zaszczepieni zostali pracownicy sektora ochrony zdrowia. I kilku celebrytów. W kolejnych etapach będą to m.in. seniorzy, mundurowi i nauczyciele czy osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. Podczas wymieniania priorytetowych branż, zapomniano jednak o kasjerkach i kasjerach.
O sprawie donoszą Wiadomości Handlowe. W Narodowym Programie Szczepień nie przewidziano żadnych preferencji dla pracowników handlu. Mogą się szczepić dopiero w etapie III, czyli ostatnim, w ramach "powszechnych szczepień pozostałej części populacji dorosłej".
Jak zwracają uwagę dziennikarze, NPS przewiduje preferencyjną kolejność szczepień – w Etapie II – między innymi dla pracowników sektora infrastruktury krytycznej. Do takowej zalicza się systemy zaopatrzenia w żywność. Te zostały jednak sprytnie pominięte w rządowych planach.
Autorzy dokumentu przedstawiającego założenia Narodowego Programu Szczepień odwołują się do Ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Zmienili jednak brzmienie najważniejszego, z perspektywy handlu, punktu.
Zamiast "zaopatrzenia w żywność" w dokumencie zapisano "bezpieczeństwa żywności i leków". W ten sposób można domniemywać, że chodzi np. o pracowników służb weterynaryjnych, sanitarnych czy laboratoriów farmaceutycznych, a nie o ekspedientów czy kasjerów sklepowych.
Tymczasem Ustawa o zarządzaniu kryzysowym bezpośrednio i wprost zalicza placówki handlu hurtowego i detalicznego żywnością do infrastruktury krytycznej, jako funkcjonujące w ramach „systemu zaopatrzenia w żywność”.
Jak czytamy w portalu, “za sprawą drobnej manipulacji terminologicznej, dwumilionowa armia ludzi, którym zawdzięczamy dostęp do "chleba naszego powszedniego", jeszcze przez długi czas – być może wiele miesięcy – pozostanie bez ochrony”.
Kiedy rozpoczną się kolejne tury szczepień?
– "Grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Do szczepienia na kolejnym etapie będą uprawnieni m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego z pytaniami o szczegóły akcji objęcia pracowników oświaty szczepieniami przeciw COVID-19. Chodzi m.in o upewnienie się, czy z programu będą mogli skorzystać wszyscy pracownicy sektora edukacji, nie tylko nauczyciele.
Związkowcy apelują również o to, by szczepienia dla pracowników oświaty rozpoczęły się wcześniej, przed powrotem do zajęć stacjonarnych w szkołach.
Przypomnijmy, z nieoficjalnych informacji wynika, że powrót dzieci z klas I-III do szkół jest możliwy po 17 stycznia.