Prezes UOKiK nie zgodził się na przejęcie Eurozet przez Agorę. Jego zdaniem mogłoby to wpłynąć na funkcjonowanie konkurencji na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał komunikat, w którym sprzeciwił się przejęciu spółki Eurozet przez Agorę.
UOKiK wyszczególnił, że Agora stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się głównie działalnością prasową, wydawniczą i radiową. Jej główne stacje to TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio, a także sprzedażą reklam.
Z kolei Eurozet m.in. produkuje i nadaje programy radiowe. Tutaj urząd wymienił Radio ZET, Meloradio, Antyradio, Radio Plus, Chili ZET. Ponadto sprzedaje czas reklamowy i zarządza serwisami internetowymi.
– Zakaz koncentracji jest wydawany w sytuacji, gdy połączenie przedsiębiorców spowoduje poważne, negatywne skutki dla rynku, a jednocześnie nie jest możliwe uzgodnienie warunków, które w sposób całkowity i satysfakcjonujący eliminowałyby powstałe w wyniku koncentracji zakłócenia konkurencji – wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Dodał, że w wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych.
Zdaniem urzędu transakcja ta mogłaby doprowadzić do duopolu czyli sytuacji, w której dwie wiodące grupy radiowe (Eurozet i RMF FM) posiadałyby łącznie ok. 70 proc. udziałów w rynku.
Decyzja prezesa UOKiK jest nieprawomocna. Można się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Negocjacje Agory w sprawie zakupu Eurozet
O sprawie zakupu Eurozet przez Agorę pisaliśmy już w 2019 r. W negocjacjach brała też udział czeska spółka SFS Ventures.
Eurozetem interesowali się też inni nabywcy. Wśród nich wymieniano np. Fratrię, wydawcę tygodnika "Sieci" oraz właściciela portalu wpolityce.pl, czy biznesmena i inwestora Zbigniewa Jakubasa.