Reklama.
Reforma ta zakłada przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne prowadzone przez IKE. Konta ta będą zasilone aktywami z OFE.
Jak pisze portal Interia Biznes, to oznacza, że każdy z 15,5 mln członków OFE będzie mógł wybrać albo przeniesienie środków z OFE do IKE (co będzie domyślną opcją), z możliwością dalszego dobrowolnego zasilania konta; albo przeniesienie ich do ZUS.
Co ciekawe, dla obliczeń, które zawarte zostały w ocenie skutków regulacji, przyjęto, że osoby posiadające ok. 50 proc. aktywów OFE zdecydują się na przeniesienie ich do ZUS. Taki scenariusz określono w ocenie "najbardziej racjonalnym w obecnej sytuacji gospodarczej".
Nowy projekt zawiera także zapis o opłacie przekształceniowej w wysokości 15 proc., która zostanie naliczona dla aktywów przeniesionych do IKE. Osoby, które zdecydują się na przeniesienie do ZUS nie poniosą żadnych opłat.
Już za 4 lata zabraknie pieniędzy na emerytury
W ubiegłym miesiącu pisaliśmy w INNPoland o alarmie wzniecanym przez ekspertów, którzy mówią, że obecny system emerytalny w Polsce zmierza do zapaści.Zakładając optymistyczny wariant na wypłaty emerytur w latach 2021-25 może zabraknąć 304 mld zł. Biorąc jednak najgorszą prognozę na wypłatę emerytur i rent zabraknie do 2025 r. aż 395 mld zł. Te braki będą musiały być oczywiście pokryte z budżetu.
Jedną z przyczyn problemów systemu emerytalnego jest demografia.
– W 2019 roku liczba emerytów i rencistów w Polsce wyniosła 9 276,2 tys. osób i była o 0,8 proc. wyższa niż w roku poprzednim. W stosunku do liczby ludności Polski grupa ta stanowiła 24,2 proc. i dominowały w niej osoby pobierające emerytury – tłumaczył raport Emerytury i renty z 2019 r., autorstwa Głównego Urzędu Statystycznego.