Tak dobrze nie ma nigdzie indziej w Unii Europejskiej. Polska w lutym br. była krajem o najniższej stopie bezrobocia w całej Wspólnocie. Nim zaczniemy jednak skakać z radości, warto dokładnie przyjrzeć się danym. Bo jeśli się nad nimi dobrze zastanowić, to wcale nie jest tak różowo.
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu br. 6,4 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. - informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
– To dobre wiadomości. Wczoraj Eurostat podał dane, według których Polska w lutym br. była krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1 proc. Podobna sytuacja miała miejsce w styczniu – mówi wiceminister Iwona Michałek.
Eurostat podał, że liczba bezrobotnych w lutym wyniosła w Polsce 540 tys., a w styczniu 531 tys.
Młodzi bezrobotni
Jak donosi Business Insider Polska, dane wyglądają o wiele mniej optymistycznie, jeśli chodzi o osoby do 25. roku życia. Stopa tak zwanego bezrobocia młodych urosła w Polsce w ciągu roku z 9,6 proc. aż do 14,8 proc. czyli o 5,2 pkt. proc.
"To trzeci najszybszy przyrost w Unii. Gorzej pod tym względem wygląda tylko Hiszpania i Estonia" - wyliczał Rafał Hirsch.
– Młodzi pracownicy zostali w szczególny sposób dotknięci skutkami koronakryzysu. W 2020 r. ogólny wzrost bezrobocia na świecie wyniósł 3,7 proc., ale wśród młodych było to aż 8,7 proc. – mówi Krzysztof Kutwa, ekonomista PIE.
Wynika to z tego, że młodzi pracują w najbardziej dotkniętych przez obostrzenia branżach jak gastronomia, rozrywka, czy hotelarstwo. Co więcej, stanowisko młodego pracownika zazwyczaj jako pierwsze idzie pod nóż, kiedy trzeba ciąć zatrudnienie i szukać oszczędności.
Kasa za brak zwolnień
Jak czytamy w BIP, przeciwko niskiemu bezrobociu mogą oddziaływać także wygasające tarcze finansowe i umowa między branżą a PFR-em, którą można podsumować: "pieniądze za brak zwolnień".
Bank Ochrony Środowiska szacuje, że na koniec 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie ok. 6,5 proc.
"Te dane pokazują, że instrumenty jakie wprowadziliśmy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez COVID-19 są dobre i się sprawdzają. Dzięki nim uratowaliśmy ponad 7 mln miejsc pracy."
Bank Ochrony Środowiska
dla Business Insider Polska
Choć wraz z oczekiwanym przyspieszeniem aktywności w 2021 r. cykliczne ryzyka dla rynku pracy będą się zmniejszać, to odsunięcie w czasie efektów niewypłacalności przedsiębiorstw, decyzji optymalizacyjnych dot. poziomu zatrudnienia oraz wygasanie 12-miesięcznych wymogów utrzymania poziomu zatrudnienia przez firmy korzystające z tarcz antykryzysowych i tarczy finansowej będą oddziaływać w przeciwnym kierunku do tendencji cyklicznych.