Kolejka przed Urzędem Pracy, maj 2020.
Kolejka przed Urzędem Pracy, maj 2020. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Reklama.

Bezrobocie w Polsce

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu br. 6,4 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. - informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
– To dobre wiadomości. Wczoraj Eurostat podał dane, według których Polska w lutym br. była krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1 proc. Podobna sytuacja miała miejsce w styczniu – mówi wiceminister Iwona Michałek.
Iwona Michałek
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

"Te dane pokazują, że instrumenty jakie wprowadziliśmy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez COVID-19 są dobre i się sprawdzają. Dzięki nim uratowaliśmy ponad 7 mln miejsc pracy."

Eurostat podał, że liczba bezrobotnych w lutym wyniosła w Polsce 540 tys., a w styczniu 531 tys.
Czytaj także:


Młodzi bezrobotni

Jak donosi Business Insider Polska, dane wyglądają o wiele mniej optymistycznie, jeśli chodzi o osoby do 25. roku życia. Stopa tak zwanego bezrobocia młodych urosła w Polsce w ciągu roku z 9,6 proc. aż do 14,8 proc. czyli o 5,2 pkt. proc.
"To trzeci najszybszy przyrost w Unii. Gorzej pod tym względem wygląda tylko Hiszpania i Estonia" - wyliczał Rafał Hirsch.
– Młodzi pracownicy zostali w szczególny sposób dotknięci skutkami koronakryzysu. W 2020 r. ogólny wzrost bezrobocia na świecie wyniósł 3,7 proc., ale wśród młodych było to aż 8,7 proc. – mówi Krzysztof Kutwa, ekonomista PIE.
Wynika to z tego, że młodzi pracują w najbardziej dotkniętych przez obostrzenia branżach jak gastronomia, rozrywka, czy hotelarstwo. Co więcej, stanowisko młodego pracownika zazwyczaj jako pierwsze idzie pod nóż, kiedy trzeba ciąć zatrudnienie i szukać oszczędności.

Kasa za brak zwolnień

Jak czytamy w BIP, przeciwko niskiemu bezrobociu mogą oddziaływać także wygasające tarcze finansowe i umowa między branżą a PFR-em, którą można podsumować: "pieniądze za brak zwolnień".
Bank Ochrony Środowiska
dla Business Insider Polska

Choć wraz z oczekiwanym przyspieszeniem aktywności w 2021 r. cykliczne ryzyka dla rynku pracy będą się zmniejszać, to odsunięcie w czasie efektów niewypłacalności przedsiębiorstw, decyzji optymalizacyjnych dot. poziomu zatrudnienia oraz wygasanie 12-miesięcznych wymogów utrzymania poziomu zatrudnienia przez firmy korzystające z tarcz antykryzysowych i tarczy finansowej będą oddziaływać w przeciwnym kierunku do tendencji cyklicznych.

Bank Ochrony Środowiska szacuje, że na koniec 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie ok. 6,5 proc.