Reklama.
O badaniach naukowców czytamy w IEEExplore. Eksperyment polegał na kontroli interfejsu neuronowego przy użyciu sygnałów pochodzących z mózgu sparaliżowanych osób za pomocą technologii BrainGate, która ma umożliwić łączność na linii mózg-komputer.
Szerokopasmowy oraz bezprzewodowy interfejs został stworzony na prototypie systemu wykorzystywanego wcześniej w badaniach przedklinicznych. W nowej wersji pierwotne, zewnętrzne okablowanie zamieniono jednak na bezprzewodowy transmiter szerokopasmowy.
W eksperymencie wzięło udział dwóch sparaliżowanych uczestników - 35 i 63 latek. Ich zadania polegały na na namierzaniu oraz właściwym wybieraniu konkretnych punktów na pulpicie komputera przy użyciu kursora sterowanego sygnałami pochodzącymi z mózgu.
Dzięki technologii byli oni również w stanie przeglądać strony internetowe na zwyczajnym tablecie, a także użyć kilku aplikacji mobilnych. Z systemu korzystali również w sposób ciągły, przez 24 godziny, w warunkach domowych, a nie w laboratorium.
BrainGate
Dzięki technologii BrainGate możliwa będzie pomoc osobom dotkniętym przez poważne schorzenia natury neurologicznej, takie jak stwardnienie zanikowe boczne czy uraz rdzenia kręgosłupa, a także ofiarom udarów.
Dotychczasowa technologia wewnątrzkorowych interfejsów mózg-komputer miała ograniczenia m.in. konieczność wykorzystywania przewodów do przesyłu sygnału ze zwojów mózgowych w kierunku odpowiednich urządzeń. Dodatkowo, wykorzystanie sprzętu każdorazowo musiało być nadzorowane przez wykwalifikowany personel medyczny.
Małpa grająca w grę wideo
Jak pisaliśmy w InnPoland, ostatnio Neuralink Elona Muska zaprezentowało film, na którym małpa porusza kursorem na ekranie za pomocą swoich neuronów. Dodatkowo makak zagrał w grę – MindPonga.Dziewięcioletni makak Pager zaledwie 6 tygodni temu przeszedł operację wszczepienia czipów Neuralink po obu stronach mózgu. Po odrobinie treningu firma pokazuje zaś dość zjawiskowe wideo. Małpa rzeczywiście porusza kursorem za pomocą energii elektrycznej wydzielanej przez neurony.
Czytaj także: Oprócz małpiej zabawy wszczep może jednak pomóc m.in. niepełnosprawnym. Testy na ludziach budzą nadal budzą kontrowersje, ale mogą być nieocenione w komunikacji i poprawie funkcjonowania m.in. osób sparaliżowanych.