Martwisz się, jak wzrosną raty twojego kredytu? W ten sposób to obliczysz
Redakcja INNPoland
23 września 2021, 16:57·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 września 2021, 16:57
Słyszysz o ryzyku rosnących stóp procentowych i zastanawiasz się, jak mogą wpłynąć na wysokość rat spłacanego przez ciebie kredytu? Możesz to sprawdzić w specjalnym kalkulatorze stworzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Reklama.
Kalkulator zmiany oprocentowania
UOKiK chce przygotować kredytobiorców na nieuchronną zmienność rat. W tym celu trwa właśnie kampania społeczna "Policz i nie przelicz się", która ma zwrócić uwagę konsumentów m.in. na ryzyko wzrostu stóp procentowych, a co za tym idzie – oprocentowania kredytów hipotecznych.
Orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania można sprawdzić na kalkulatorze. Wystarczy kliknąć w kliknąć w link na stronę UOKiK i wpisać parametry swojego kredytu. Dane, których potrzebujesz do wyliczeń, to: kwota, jaką masz do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz data ostatniej płatności.
Kalkulator UOKiK poda 10 wyników – gdy oprocentowanie rośnie od 0,5 pkt proc. do 5 pkt proc. Czyli jeżeli założymy, że do spłaty pozostało ci 300 tys. złotych, a kredyt masz do połowy 2045 roku i twoja obecna rata to 1,5 tys. zł, to jeśli oprocentowanie wzrośnie do 5 proc., wysokość raty wzrośnie do ok. 2,5 tys. zł.
Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, kredytodawca na formularzu informacyjnym przedstawia ryzyka związane ze wzrostem raty – wylicza ją bowiem dla różnych stawek stóp procentowych. Dodatkowo, jak wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, konsument musi podpisać oświadczenie, że biorąc kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, jest świadomy ryzyka.
– Apeluję do kredytobiorców, aby przygotowali się na ewentualne wyższe raty – warto już teraz orientacyjnie policzyć, ile mogłyby one wynosić. Zachęcam do korzystania z przygotowanego przez nas kalkulatora finansowego. Osoby, które dopiero chcą się starać o kredyt hipoteczny, powinny bardzo dokładnie zapoznać się z wyliczeniami banku, które przedstawiają symulację wzrostu raty – podkreśla prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
UOKiK radzi, jak brać kredyt hipoteczny
Ceny mieszkań rosną w tym momencie jak nigdy dotąd – ale nawet jeśli wciąż "stać" nas na kredyt hipoteczny, kryje się w nim wiele pułapek, które mogą nas wpędzić w duże tarapaty. UOKiK postanowił pomóc potencjalnym kredytobiorcom i stąd właśnie wziął się pomysł na poradnik w ramach kampanii społecznej "Policz i nie przelicz się".
Zdecydowana większość kredytów hipotecznych opiera się przecież na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianie ulega również wysokość raty kredytu. Jak podkreśla UOKiK, na wzrosty cen mieszkań na rynku dodatkowo nakładają się rekordowo niskie stopy procentowe.
Stopa referencyjna WIBOR 3M wynosi 0,1 proc. (stan na 25 sierpnia 2021 r.) i na takim poziomie utrzymuje się od maja 2020 r. Dla porównania w marcu 2015 r. wynosiła 1,5 proc., a w 2012 r. – 4,91 proc. Zatem ryzyko jej wzrostu jest bardzo wysokie.
– W trakcie trwania umowy kredytowej banki na bieżąco analizują ceny na rynku nieruchomości oraz jak kształtuje się relacja wysokości kredytu pozostającego do spłaty do wartości mieszkania lub domu, które są jego zabezpieczeniem. Określa to wskaźnik LTV – loan to value. Warto sprawdzić w umowie czy i jakie kroki może podjąć bank, jeśli wartość LTV przekroczy 100 proc. – przypomina Tomasz Chróstny.