Reklama.
Przyjmę do pracy na Krupówkach
Wszystko zaczęło się od pandemii, przez którą pracodawcy zostali zmuszeni do znacznego przerzedzenia kadry pracowniczej. W niektórych przypadkach masowe zwolnienia były wręcz jedyną szansą na ocalenie biznesu. Niestety po czasie okazało się także, że niewielu z wcześniej zwolnionych chce do pracy wrócić.– Ludzie zrozumieli, że można żyć inaczej. Praca w hotelu nie należy do najlżejszych. I jeśli chodzi o stronę fizyczną, bo kiedy do wysprzątania przyjdzie 120 pokoi w jeden dzień, to te kobiety naprawdę muszą się urobić – tłumaczy "Gazecie Krakowskiej" Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Odwróciło się tez znaczenie ról. Przewaga mają obecnie potencjalni pracownicy. Wobec faktu, że przedsiębiorcy są pod ścianą, mogą dyktować znacznie lepsze warunki pracy.
– Zarobki muszą być adekwatne do tego, czego od nich oczekujemy. Jeśli taka osoba ma pracować na kilku stanowiskach jednocześnie, to musi dostać też odpowiednią zapłatę, by chciała tu wracać codziennie – opowiada "Krakowskiej" Wagner.
Rynek pracy upomina się o młynarzy
Zmiany na rynku pracy dotyczą zresztą wielu branż. W Polsce nie ma np. szkół, które kształcą w zawodzie młynarza, a nowe kadry powstają dzięki szkoleniom w miejscu pracy. Mimo to młynarze mają pełne ręce roboty i są poszukiwani również za granicą.Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego wystąpił w tym celu do Ministerstwa Edukacji Narodowej z propozycją dyskusji o wznowieniu kształcenia w tym zawodzie.
– Chcemy reaktywować kształcenie w zawodzie młynarza i przekonać młodzież, że jest to zawód atrakcyjny, dobrze płatny i poszukiwany nie tylko w Polsce – powiedział portalowi Bankier.pl Krzysztof Gwiazda, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.
Zachętą do podjęcia nauki w zawodzie młynarza mogą być chociażby wynagrodzenia. Pensja doświadczonego młynarza jest nawet 2-2,5 razy wyższa od średniej krajowej.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl