Mateusz Morawiecki, Piotr Glinski, Jacek Sasin
Kwestie energetyczne i klimatyczne związane z wysokimi cenami energii mogą być jednym z ważniejszych tematów w kampanii wyborczej w 2023 r. (fot. Piotr Molecki/East News)
Reklama.

Rosnące ceny energii

Jak wynika z badania Ipsos z 11–13 października zamówionego przez think tank More in Common, dotyczącego oceny sytuacji energetycznej i klimatycznej, 63 proc. ankietowanych wini rząd za wysokie ceny energii. 19 proc. natomiast obwinia podmioty zagraniczne, w tym Rosję.
Polacy domagają się w związku z tym bardziej zdecydowanego zwrotu w kierunku odnawialnych źródeł energii. Większych inwestycji w tym zakresie chce 83 proc. ankietowanych. Popularne są również postulaty dotyczące hamulców cenowych i rekompensat. 58 proc. chce przyspieszenia budowy elektrowni atomowych. 47 proc. utrzymania węgla jako głównego źródła energii - donosi “Rzeczpospolita”.

Ceny energii a polityka

Dziennik przekonuje, że kwestie energetyczne i klimatyczne związane z wysokimi cenami energii mogą być jednym z ważniejszych tematów w kampanii wyborczej w 2023 r. – Rząd w 100 proc. odpowiada za wzrost cen – mówi Cezary Tomczyk, poseł Platformy Obywatelskiej. PSL chce "pilnego" obniżenia VAT na energię elektryczną z 23 do 8 proc.
PIS, za zaistniałą sytuację, wini politykę klimatyczną UE, wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacje Rosji na rynkach gazu. – Polityka klimatyczna UE skutkuje radykalnym wzrostami cen energii – mówił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki na posiedzeniu sejmowej komisji energii.
Czytaj także:
Jak pisaliśmy w InnPoland, wzrost cen prądu o 20-30 proc. – to poziom, który może pojawić się we wnioskach spółek energetycznych, przedkładanych prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki w przyszłym roku.