Wspólność i rozdzielność majątkowa – co to w ogóle jest
Najprościej można powiedzieć, że wspólność majątkowa to dzielenie się tym, co w czasie trwania małżeństwa małżonkowie zarobią, kupią czy dostaną.
Odpowiedzialność za długi małżonka powstałe przed ślubem
Kwestię tę wyjaśnia art. 41 par. 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest w nim zapisane:"Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9”
Jeśli do tego dojdzie, wierzyciele będą ściągać swoje należności z części majątku wspólnego należącego do żony. Może być to bardzo kłopotliwe, jeśli w trakcie małżeństwa para dorobi się np. domu czy samochodu.
Odpowiedzialność za długi małżonka przy rozdzielności majątkowej
Podpisanie intercyzy generalnie chroni przed długami, które zaciągnął jeden z małżonków. Choć są pewne warunki. Przede wszystkim wierzyciel musi wcześniej wiedzieć, że - dajmy na to - mąż ma podpisaną umowę o rozdzielności majątkowej. Wskazuje na to art. 47 [1] kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: "Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome".
Oznacza to, że jeśli zaciągając kredyt w banku np. na rozwój firmy, mąż uprzedził, że ma intercyzę, to bank w przypadku problemów ze spłatą, ściągnie swoje należności z majątku osobistego mężczyzny i nie będzie mógł tknąć majątku osobistego żony. Ale jeśli wierzyciel nie wiedział o intercyzie przed zawarciem umowy kredytu czy pożyczki, intercyza i rozdzielność majątkowa nie będzie brana pod uwagę.
Bywa, że mimo intercyzy trzeba spłacić zadłużenie
W przypadku rozdzielności majątkowej możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności obu stron małżeństwa. Małżonkowie wspólnie odpowiadają bowiem za długi zaciągnięte na potrzeby funkcjonowania rodziny. Chodzi tu o długi zaciągnięte w celu np. opłacania czynszu, mediów, żywności, czy kosztów nauki dziecka. To tzw. solidarna odpowiedzialność małżeńska i nie chroni przed nią nawet fakt, że jedna ze stron o długu wcale nie miała pojęcia.Kiedy odpowiada się za długi małżonka
Gdy nie podpisało się zawczasu intercyzy (nie ma co podpisywać jej, gdy są już długi, prawo nie działa wstecz), w wielu sytuacjach trudno będzie uniknąć odpowiedzialności za długi. Przede wszystkim trzeba będzie spłacić wszystko, jeśli mąż i żona wspólnie zaciągnęli kredyt czy pożyczkę. Bank czy inna instytucja finansowa może w takim przypadku dochodzić roszczeń zarówno z ich majątku wspólnego, jak i z ich majątków osobistych.Działalność gospodarcza a zobowiązania jednego z małżonków
Osobną kwestią są długi powstałe w związku z działalnością gospodarczą. Czy jeśli partner wiedział i zgodził się na prowadzenie firmy przez współmałżonka, to oznacza, że tym samym zgodził się zaciąganie przez niego długów? Absolutnie nie."Małżonek dłużnika osobistego jest – na podstawie art. 41 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) – dłużnikiem ponoszącym wobec wierzyciela odpowiedzialność ograniczoną do składników majątku wspólnego małżonków".
Jak sprawdzić długi małżonka
W zasadzie nie ma wielu możliwości. W Polsce są co prawda prowadzone bazy, w których można sprawdzić, czy dana osoba ma długi, np. Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Krajowy Rejestr Długów (KRD), BIG InfoMonitor, ale o takie informacje może wystąpić tylko sam zainteresowany, a nie jego małżonek.
Odpowiedzialność małżonka za długi w urzędzie skarbowym
Zgodnie z art. 26 Ordynacji podatkowej za długi podatkowe odpowiada podatnik całym swoim majątkiem. A jeśli jest w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej, odpowiedzialność spada też na małżonka.Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl