"Pracodawca jest zobowiązany poinformować pracowników o sposobie potwierdzenia przybycia do pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności. Forma zależy od ilości zatrudnionych. Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników – informuje o liście obecności i sposobie prowadzenia ewidencji w informacji o warunkach zatrudnienia (powinien ją przekazać w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę). Jeśli zatrudnia więcej niż 20 pracowników – zamieszcza informacje o liście obecności i sposobie prowadzenie ewidencji czasu pracy w regulaminie pracy. Jeśli w zakładzie funkcjonują związki zawodowe, informacje umieszcza się w układzie zbiorowym" – informuje
branżowy portal Infor PL.
Lista obecności w pracy: jak wypełniać?
Lista obecności pracownika – zarówno w formie papierowej. jak i elektronicznej – powinna posiadać kilka elementów. Są to:
imię i nazwisko pracownika,
dane pracodawcy,
zakres czasowy (data),
godzina rozpoczęcia i godzina zakończenia pracy,
podpisy pracownika i przełożonego (kierownika, menadżera).
Czego nie powinna zawierać lista obecności w pracy? Zgodnie z RODO, czyli unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, firma nie powinna zbierać takich wrażliwych informacji, jak: stan zdrowia, pochodzenie rasowe i etniczne, wyznanie, przynależność do partii politycznej. Na liście obecności nie mogą znaleźć się również informacje o powodach nieobecności, np. urlopach, chorobach czy innych powodach nieobecności. Jeśli pracownika nie ma w pracy, jego przełożony powinien więc wpisać jedynie słowo "nieobecność", nie podając jej powodu.
Czy lista obecności w pracy jest obowiązkowa?
To jedno z najczęstszych pytań dotyczących listy obecności pracownika. Jak brzmi na nie odpowiedź? Lista obecności w pracy nie jest obowiązkowa, gdyż nie reguluje jej Kodeks Pracy czy inny przepis prawny. Wprowadzenie listy obecności w zakładzie pracy zależy więc tylko i wyłącznie od pracodawcy.