Adam Glapiński.
Adam Glapiński. Fot: Piotr Molecki/East News
Reklama.

Pierwsze posiedzenie w 2022

Pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w 2022 roku zostało przesunięte na wtorek 4 stycznia ze środy 12 stycznia.
Jak zawraca uwagę serwis macroNEXT, będzie ono mieć miejsce jeszcze przed publikacją danych o inflacji CPI za miesiąc grudzień, które planowo mają zostać podane 8 stycznia. Ma to być pierwszy taki przypadek od czasu gdy Główny Urząd Statystyczny publikuje dane o inflacji w Polsce.
Co wydarzy się na posiedzeniu? Jak podaje serwis, rynek oczekuje, że w styczniu Rada podniesie stopy procentowe w Polsce o 50 punktów bazowych. O tym, że konieczne może być kolejne podniesienie stóp, mówił również sam prezes NBP Adam Glapiński.
– Zgadzamy się także z oceną, że - o ile nic nieoczekiwanego się nie wydarzy, biorąc pod uwagę zwłaszcza zmieniające się warunki gospodarcze i przebieg pandemii - dalsze podwyżki stóp mogą być potrzebne, aby zapobiec utrwaleniu się wysokiej inflacji – zaznaczał w komentarzu do raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego o sytuacji gospodarczej Polski w "Obserwatorze Finansowym".
Adam Glapiński

Podobnie jak przedstawiciele MFW, nie od dziś podkreślamy także, że w obecnych uwarunkowaniach makroekonomicznych, gdy nadal trwa pandemia i jednocześnie następuje szybkie postpandemiczne ożywienie gospodarcze, bardzo trudno jest wskazać docelowy poziom stóp, i to nie tylko w przypadku Polski, ale też każdego innego kraju.

Będziemy dostosowywać politykę pieniężną w taki sposób, aby zgodnie z napływającymi danymi i ich oceną, zapewnić powrót inflacji do celu w średnim okresie.

Przypomnijmy, od października RPP podnosiła stopy procentowe już 3 razy, co dało łączną podwyżkę referencyjnej stopy procentowej o 1,65 pp. W ten sposób urosła z historycznie niskiego poziomu 0,1 proc. do poziomu 1,75 proc.

Wyższa rata kredytu

Podwyżka stóp procentowych oznacza wyże raty kredytów. Wiele osób przekona się o tym pod koniec miesiąca - w grudniu sporo z nas odczuje decyzje RPP na własnej skórze. Nawet 80 proc. wszystkich kredytobiorców w Polsce ma bowiem umowy z aktualizacją raty co trzy miesiące.
Czytaj także:
Wspomniany okres nie pokrywa się jednak w stu procentach z kalendarzowym kwartałem. Najczęściej banki liczą ten czas się od dnia wypłaty kredytu. Nasza zmiana kredytu może być więc bardziej indywidualna, choć grudzień to początek zmian.