Za to co zrobił, otrzymał 2 miliony dolarów. Programista znalazł bardzo istotny błąd w ekosystemie Ethereum. Jak istotny? Powiedzmy, że mógłby umożliwić hakerom tworzenie tylu ETH, ile by chcieli.
Deweloperem, który znalazł błąd jest programista Jay Freeman. "W zeszłym tygodniu odkryłem (i zgłosiłem) krytyczny błąd (który został w pełni załatany) w Optimism (rozwiązanie do skalowania warstwy 2 dla Ethereum), który umożliwiłby atakującemu wydrukowanie dowolnej ilości tokenów. Wygrałem nagrodę w wysokości 2 000 042 USD" - pisze na swoim Twitterze.
Jak czytamy w serwisie bitcoin.pl, "błąd umożliwiłby stworzenie ETH na Optimism poprzez wielokrotne uruchamianie opcode SELFDESTRUCT na kontrakcie, który utrzymywał równowagę ETH”.
Jednocześnie zapewniono, że błąd nie został wykorzystany przez przestępców, z wyjątkiem przypadkowej aktywacji przez pracownika Etherscan, startupu zajmującego się danymi Ethereum. Nie zakończyło się to jednak wygenerowaniem nadwyżki użytkowej ETH.
Poprawkę miały też już wprowadzić wszystkie inne projekty ETH, m.in. forki.
Co to jest Optimism?
Optimism to rozwiązanie skalujące Ethereum. Wcześniej, przed jego wdrożeniem, ETH miało ze skalowalnością poważny problem.
O co chodzi? Warstwa 1 (L1) jest protokołem podstawowym, czyli blockchainem Ethereum, podczas gdy warstwa numer 2 (L2) to dowolny protokół zbudowany na bazie Ethereum. Optimism to rozwiązanie skalujące L2, które pozwala na „uwolnienie” sieci głównej Ethereum od dużej liczby transakcji, które obecnie trzeba przetwarzać - podaje portal.
Po wdrożeniu Optimism, przepustowość Ethereum (liczba transakcji przetwarzanych na sekundę) zwiększyła się, zmniejszyła się za to opłata za gas (opłata sieciowa, przyp. red.).
Poprawka problemu została przetestowana i wdrożona w sieciach Kovan i Mainnet (w tym u wszystkich dostawców infrastruktury) w ciągu kilku godzin od potwierdzenia. Chcielibyśmy podziękować Infura, QuickNode i Alchemy za szybki czas reakcji.