W piątek objęty unijnym embargiem zostanie rosyjski węgiel. Państwa członkowskie chcą pójść krok dalej i objąć sankcjami także import ropy naftowej, gazu oraz paliw do elektrowni atomowych z Rosji. W czwartek decyzje w sprawie sankcji podjął natomiast Sejm.
– Objęty sankcjami zostanie import węgla z Rosji, to bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej i gotowość zdecydowanej większości państw członkowskich do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami również importu ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych - powiedział stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, cytowany przez Polskie Radio.
Embargo na rosyjskie paliwa
Jak czytamy, procedury mają być sfinalizowane w piątek rano, a restrykcje dotyczące importu węgla z Rosji wejdą w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Stanie się to zapewne po południu.
Polski Sejm w przeddzień wprowadzenia unijnych rozwiązań przegłosował tzw. ustawę sankcyjną, na mocy której wprowadzone zostanie embargo na rosyjski węgiel. Ustawa ma także umożliwić zamrażanie "majątków osób i podmiotów wspierających Rosję". Za ustawą głosowało 445 posłów, żaden nie był przeciw. Wstrzymało się od głosu 11 posłów z klubu Konfederacji. Nie głosowali natomiast Krystyna Sibińska z Koalicji Obywatelskiej, Marek Rutka z Lewicy oraz Paweł Kukiz i Stanisław Tyszka z Kukiz’15.
Teraz ustawa trafi do Senatu.
Zamrożenie rosyjskich aktywów
Jak wskazano w tzw. ustawie sankcyjnej, zamrożeniu podlegać będą wszystkie środki finansowe i zasoby gospodarcze będące własnością, pozostające w posiadaniu, w faktycznym władaniu lub pod kontrolą wskazanych na liście osób fizycznych lub prawnych, podmiotów, organów lub powiązanych z nimi osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów wskazanych na liście.
Zamrożenie funduszy będzie dotyczyło m.in.: gotówki, czeków, przekazów pieniężnych, depozytów złożonych w instytucjach finansowych lub innych podmiotach, papierów wartościowych, obligacji oraz akcji i udziałów. Zamrożenie zasobów gospodarczych będzie dotyczyło aktywów każdego rodzaju, materialnych i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych, które nie są funduszami, lecz mogą służyć do uzyskiwania funduszy, towarów lub usług. Podmioty wpisane na specjalną listę MSWiA nie będą mogły realizować zamówień publicznych.
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.