INNPoland_avatar

Sztuczna inteligencja jest sprzymierzeńcem lekarzy. Oto jak wykorzystuje się ją w medycynie

Arek Skuza

28 kwietnia 2022, 10:41 · 4 minuty czytania
Sztuczna inteligencja oraz big data pomagają lekarzom przepisywać witaminy i suplementy w sposób dopasowany do sytuacji pacjenta, zapewniając precyzyjniejsze zalecenia. Dzięki temu lekarze mogą tworzyć spersonalizowane programy suplementacyjne i trafniej dobierać kuracje witaminowe


Sztuczna inteligencja jest sprzymierzeńcem lekarzy. Oto jak wykorzystuje się ją w medycynie

Arek Skuza
28 kwietnia 2022, 10:41 • 1 minuta czytania
Sztuczna inteligencja oraz big data pomagają lekarzom przepisywać witaminy i suplementy w sposób dopasowany do sytuacji pacjenta, zapewniając precyzyjniejsze zalecenia. Dzięki temu lekarze mogą tworzyć spersonalizowane programy suplementacyjne i trafniej dobierać kuracje witaminowe
Współczesna medycyna korzysta z AI i big data Fot. East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Spersonalizowane programy suplementacyjne

Wraz z rozwojem samoopieki i profilaktyki, coraz więcej ludzi przyjmuje witaminy i suplementy w celu poprawy ogólnego samopoczucia. Oznacza to jednak również, że lekarze obserwują wzrost liczby pacjentów już przyjmujących leki i chcących wiedzieć, czy powinni przyjmować dodatkowe witaminy lub suplementy. AI i big data pomagają lekarzom przepisywać witaminy i suplementy w sposób dopasowany do sytuacji pacjenta, zapewniając precyzyjniejsze zalecenia.

Pozwala to także lekarzom na szybki dostęp, porównywanie i dostarczanie zaleceń dotyczących równoważenia składników znajdujących się w lekach na receptę ze składnikami, które składają się na codzienne witaminy i suplementy. Pomaga to pacjentom w maksymalnym wykorzystaniu witamin i suplementów oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Oprócz udzielania rekomendacji, AI wraz z big data może również pomóc lekarzom monitorować postępy pacjenta. Śledząc przyjmowanie witamin i suplementów przez pacjenta, lekarze mogą sprawdzić, czy pacjent przyjmuje zalecaną ilość środków i dokonać niezbędnych korekt. Pomaga to zapewnić, że pacjenci odnoszą największe korzyści ze swoich witamin i suplementów oraz poprawiają ogólny stan zdrowia.

Jak więc lekarze mogą wykorzystać sztuczną inteligencję do ulepszenia leczenia?

  • Budując rekomendacje produktów, które specjaliści dodadzą do istniejących zabiegów. Lekarze mogą korzystać z big data i rosnącej liczby spersonalizowanych programów żywieniowych, które wykorzystują sztuczną inteligencję, aby wybrać jedną z bilionów kombinacji witamin i składników odżywczych najlepiej dopasowanych do pacjenta.
  • Opracowując systemy, które pomagają lekarzom lepiej zrozumieć, w jaki sposób ich pacjenci reagują na leczenie i wprowadzać niezbędne zmiany. Platformy mogą stale gromadzić dane o stanie zdrowia i samopoczuciu pacjenta, a następnie wykorzystywać sztuczną inteligencję do identyfikowania wzorców i trendów. Gdy coś się zmieni, system może to oznaczyć lekarzowi, aby mógł zbadać i wprowadzić niezbędne zmiany w planie leczenia.
  • Wreszcie, dostawcy mogą udostępniać swoje wyniki na wielu platformach, aby promować pełną, kompleksową opiekę zdrowotną. Kiedy lekarz pierwszego kontaktu pacjenta, dietetyk i trener zdrowia obsługujący sztuczną inteligencję są na tej samej stronie, z pewnością nastąpi lepsze zdrowie.

Przykładem dzielenia się danymi jest aplikacja Apple Health, która pozwala pacjentom udostępniać swoje dane zdrowotne swoim świadczeniodawcom. Aplikacja umożliwia użytkownikom udostępnianie swoich danych lekarzowi za pomocą funkcji o nazwie "Rejestracja zdrowia".

Dokumentacja zdrowotna obejmuje alergie, schorzenia, szczepienia, wyniki laboratoryjne, leki i parametry życiowe. Ta funkcja jest przydatna dla pacjentów, którzy chcą śledzić swoje dane dotyczące zdrowia w jednym miejscu i udostępniać je swojemu lekarzowi. Jednocześnie lekarz, może analizować te dany, zbierane codziennie przez aplikację, i dostosowywać diety, suplementację i dawki witamin. Oczywiście niezbędna do tych interpretacji i korekt jest wiedza medyczna. 

Świetnym przykładem firmy, która wykorzystuje nowoczesne metody personalizacji jest przejęta przez koncern Nestle Persona. Zapewnia ona prostotę i wygodę programu suplementów diety - spersonalizowanego dla użytkowników przez sztuczną inteligencję i ekspertów. Aplikacja Persona obsługująca sztuczną inteligencję analizuje dane dotyczące zdrowia użytkownika, cele zdrowotne, styl życia, alergie, a nawet leki, aby opracować unikalny plan suplementacji. Dzięki wglądowi w taki zestaw danych, algorytmy Persony identyfikują określone składniki, dawki i czas, które będą najlepsze dla każdej osoby. Następnie pacjenci otrzymują niestandardowe, spersonalizowane codzienne pakiety suplementów.

Zdrowie i piękno w rękach algorytmów

Innym przykładem jest Viome. Test Viome analizuje mikrobiom jelitowy danej osoby, aby określić, które pokarmy należy spożywać i których unikać, aby zachować optymalny stan zdrowia. Następnie firma tworzy spersonalizowany plan żywieniowy na podstawie wyników testów. Wiedza naukowa stojąca za systemem opiera się na danych pochodzących od ponad 300 tys. osób i jest poparta licznymi badaniami klinicznymi, które trwały prawie cztery lata. Firma specjalizuje się w analizie mRNA, aby sprawdzać, jak wewnętrzne i zewnętrzne elementy, takie jak dieta, stres, ćwiczenia, choroba lub drobnoustroje, mogą wpływać na pacjenta. 

Spersonalizowane suplementy i programy witaminowe to przyszłość opieki zdrowotnej. Z pomocą sztucznej inteligencji, dużych zbiorów danych i ekspertów programy te staną się bardziej wyrafinowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Doprowadzi to do lepszych wyników zdrowotnych dla pacjentów i zmniejszenia ogólnych kosztów opieki zdrowotnej.

W 2017 roku cukrzyca kosztowała Stany Zjednoczone 237 miliardów dolarów bezpośrednich wydatków medycznych. Wczesne leczenie może zaoszczędzić ponad 100 miliardów dolarów. Zmienia się sposób, w jaki myślimy o zdrowiu. Przechodzimy od skupiania się na leczeniu chorób, w pierwszej kolejności na zapobieganiu im i przewidywaniu, w jaki sposób choroba może się rozwinąć. Ta zmiana jest napędzana postępami w żywieniu i witaminach, suplementach i medycynie.

Revieve, wiodąca na rynku firma zajmująca się technologiami kosmetycznymi, współpracująca z ponad 70 markami, sprzedawcami detalicznymi i dostawcami usług cyfrowych na czterech kontynentach, wprowadziła na rynek usługę zwaną AI Nutrition Advisor.

Doradca AI Nutrition umożliwia konsumentom odkrywanie optymalnych schematów witamin i suplementów, które dostosowują się do osobistych celów zdrowotnych i dobrego samopoczucia każdej osoby poprzez spersonalizowane wyszukiwanie, odkrywanie, ocenę i doświadczenia zakupowe. Wszystko dzięki istnieniu zdjęć selfie. Wystarczy je wykonać. Następnie analiza zdjęcia poprzez Revieve, która mierzy ponad 200 wskaźników, połączy dane użytkownika i analizy selfie, aby edukować i polecać ukierunkowane witaminy i suplementy.

Podsumowanie

Nasze najnowsze badania pokazują, że konsumenci bardzo dbają o dobre samopoczucie — i że ich zainteresowanie rośnie. W ankiecie przeprowadzonej przez McKinsey wśród około 7,5 tys. konsumentów w sześciu krajach 79 procent respondentów stwierdziło, że dobre samopoczucie jest ważne, a 42 procent uważa je za najwyższy priorytet. W rzeczywistości konsumenci na każdym badanym przez McKinsey rynku odnotowali znaczny wzrost priorytetyzacji dobrego samopoczucia w ciągu ostatnich dwóch do trzech lat.

Portal statista.com, przewiduje, że rynek suplementów diety w USA będzie rósł. Oczekuje się, że do 2024 r. wartość amerykańskiego rynku suplementów diety osiągnie 56,7 miliarda dolarów. Byłby to znaczny wzrost w porównaniu z 2016 r., kiedy rynek był wyceniany na 31,7 mld USD.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do pomocy lekarzom w przepisywaniu bardziej odpowiednich witamin i suplementów jest obiecującym postępem w opiece zdrowotnej. Technologia ta może poprawić wyniki leczenia pacjentów, zapewniając zalecenia dostosowane do indywidualnych potrzeb.