Lider PO Donald Tusk zapowiedział, że jego partia na poważnie podejdzie do pomysłu czterodniowego tygodnia pracy. Platforma ma "do wyborów" przygotować precyzyjny projekt pilotażu, który jest niezbędny przed wprowadzeniem rozwiązania na stałe i "zmiany modelu społecznego".
Podczas sobotniego wystąpienia w ramach Meet Up Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej w Szczecinie lider PO Donald Tusk był pytany przez młodych wyborców m.in. o plany w związku ze ewolucją rynku pracy.
– Rynek pracy nigdy nie zmieniał się tak dynamicznie, nigdy nie był tak elastyczny i nigdy nie był tak wymagający, jak jest dzisiaj. Postęp technologiczny (…) w żadnym wypadku nie musi oznaczać w sposób automatyczny, jako konsekwencja, bezrobocia" – powiedział cytowany przez PAP
Jak przekonywał Tusk, w wielu krajach "myśli się o tym, w jaki sposób zmienić pewien model społeczny". Chodzi między innymi o przymiarek do skrócenia dnia pracy bądź wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, choć jak zaznacza szef PO – "to nie jest odpowiedź na dziś, na w tej chwili".
– Uważam, że w Polsce powinniśmy i to będzie moja propozycja, jeśli wygramy wybory – przepraszam: kiedy wygramy wybory – żeby rozpocząć jak najszybciej program (musi być najpierw pilotaż) skróconego tygodnia pracy" – tłumaczył polityk.
Czterodniowy tydzień pracy
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, z danych Eurostatu wynika, że Polska jest trzecim najdłużej pracującym narodem w Europie – 40,1 godzin tygodniowo. W szerokim badaniu firmy HRK Polacy ocenili zaś pomysł wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy.
Z badania przeprowadzonego na 200 uczestnikach wynika, że najbardziej atrakcyjną korzyścią dla pracowników jest 4-dniowy tydzień pracy. Tę odpowiedź wybrało 73 proc. osób. Dla 64 proc. osób dodatkowy wolny dzień mógłby byłby wystarczającym argumentem, by zmienić pracę.
Drugim w kolejności najatrakcyjniejszym benefitem okazał się model hybrydowy, czyli częściowa praca z domu, częściowa z biura. Na tę opcję zagłosowało 68 proc. respondentów, a dla 52 proc. byłby to argument przekonujący do odejścia z pracy. Całkowitą pracę z domu wybrało zaledwie 6 proc. osób.
Dla ankietowanych atrakcyjna okazała się też ruchoma godzina rozpoczęcia pracy. 63 proc. uważa wybór przyjścia do biura pomiędzy godziną 7 a 10 za atrakcyjny. 40 proc. uznało to za argument do zmiany pracy.
Jak wiadomo, od 5-dniowego tygodnia pracy obecnie odchodzą firmy w Islandii czy Hiszpanii. 4-dniowy tydzień pracy testują też polskie firmy, głównie w sektorze IT.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Do wyborów będziemy mieli przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy. Rozwiązania przyjęte w pandemii będą kazały nam od razu po przejęciu odpowiedzialności za państwo poważnie potraktować wyzwanie dotyczące czasu pracy.