NBP postanowił uruchomić witrynę internetową dla Adama Glapińskiego pod adresem prezes.nbp.pl. Jest to podstrona instytucji, na której można znaleźć wszystkie informacje dotyczące jej szefa.
Już na wstępie internautów wita zdjęcie Glapińskiego z zaprzysiężenia na drugą kadencję. Na górnym pasku widnieje zakładka "biogram", z której można dowiedzieć się, jak przebiegała kariera słynnego "jastrzębia". Wyszczególniono tam również jego dorobek naukowy i wymieniono wszystkie funkcje, jakie pełnił.
W kolejnej zakładce "Aktualności" pierwszą pozycję zajmuje odnośnik do głośnego wywiadu, którego Glapiński udzielił dla tygodnika "Sieci". To właśnie w trakcie tej rozmowy "oberwało się" liderowi Platformy Obywatelskiej (PO) Donaldowi Tuskowi.
W trzeciej zakładce internauci mogą przejrzeć, jakie nagrody otrzymał Glapiński. NBP chwali się m.in. nagrodą gospodarczą, którą prezes otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy. Nie powinno nikogo dziwić, że na stronie poświęconej prezesowi nie pojawia się informacja o rankingu magazynu "Global Finance", w którym Glapiński otrzymał notę "C" i znalazł się w gronie najgorszych prezesów banków centralnych.
W zakładce tej dostępne są także opinie np. Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na temat działań podejmowanych przez NBP. Poniżej znajdziemy cytaty Glapińskiego i materiały wideo z jego wystąpieniami. Galeria, na razie dość skromna, przedstawia prezesa m.in. w trakcie przemowy sejmowej czy podczas spotkania z Sekretarz Skarbu USA.
Portal Businessinsider.pl postanowił zapytać NBP o cel i koszty utworzenia strony dla Glapińskiego. W odpowiedzi bank przekonuje, że witryna powstała "własnymi zasobami banku", co oznacza, że nie wiązało się to z dodatkowymi kosztami.
NBP, dopytywany o cel stworzenia witryny, wskazuje, że w "w domenie nbp.pl zawsze istniały strony poświęcone Prezesowi NBP jak i innym organom banku. W ramach prac odświeżających wygląd i strukturę strony internetowej uruchomiliśmy nowy serwis prezes.nbp.pl, który będzie systematycznie rozbudowywany". NBP wskazuje, że strona ma "wspierać funkcje komunikacyjne realizowane przez prezesa" i wpisuje się w nową "identyfikację wizualną banku".
Warto odnotować, że swoją własną stronę internetową niedawno uruchomił również premier Mateusz Morawiecki. Witryna działa w domenie gov.pl. Jednak w odróżnieniu od strony Glapińskiego, adres zawiera imię i nazwisko szefa rządu, co dotychczas się nie zdarzało. Wchodząc na stronę mateuszmorawiecki.gov.pl internauci mogą np. posłuchać autorskiego podcastu premiera czy zapisać się na specjalny newsletter. Ostatnio na Glapińskiego wylała się fala krytyki związana z wywiadem dla "Sieci". Prezes NBP przekonywał w nim, że "kraj się rozwija, PKB rośnie". Co więcej, stwierdził, że znalazł się celowniku Niemców, którzy przy pomocy Tuska chcą obalić rząd Zjednoczonej Prawicy.