Radio ZET donosi, że szykują się poważne roszady na samym szczycie PKO BP. Z ustaleń rozgłośni wynika bowiem, że ze stanowiska prezesa PKO BP zrezygnuje Iwona Duda. Ma do tego dojść w trakcie posiedzenia rady nadzorczej, które zaplanowano na wtorek 9 sierpnia.
W związku z ewentualnym odejściem Dudy rozpoczęły się dywagacje, kto obejmie po niej stery w PKO BP. Radio ZET wskazuje, że mówi się o trzech kandydatach. Jednak z ustaleń rozgłośni wynika, że największe szanse na objęcie stanowiska prezesa PKO BP ma dotychczasowy wiceprezes Maks Kraczkowski (były poseł z ramienia PiS). Radio ZET nie podaje źródła tych informacji.
Iwona Duda jest z wykształcenia ekonomistką. Ukończyła Szkołę Główną Handlową (SGH) w Warszawie, gdzie studiowała na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym. Jest także absolwentką Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP).
Duda odbyła kilka staży zawodowych w USA i w organach administracji centralnej i rządowej w Niemczech. Ma na koncie publikacje naukowe dotyczące m.in. tematyki inwestycyjnej, służby cywilnej w Niemczech i polskiego systemu emerytalnego. Z rynkiem finansowym jest związana od 20 lat.
W latach 90. Duda pracowała m.in. jako doradca w Narodowym Banku Polski (NBP). W 2006 r. została mianowana na pełnomocnika premiera ds. organizacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W latach 2006-2008 była zastępcą przewodniczącego KNF.
W maju 2020 r. Duda dołączyła do zarządu Alior Banku jako wiceprezes. W marcu 2021 r. została prezesem tego banku.
Z kolei w październiku 2021 r. Duda objęła stanowisko prezesa PKO BP. "Gazeta Wyborcza" wskazywała wówczas, że jej kandydaturę rekomendował Henryk Kowalczyk, który jest związany ze SKOK-ami i środowiskiem "Radia Maryja".
Jeśli spekulacje dotyczące rezygnacji Dudy się potwierdzą, to będzie to oznaczało, że kierowała największym bankiem w Polsce niespełna rok. Z wykazu zarobków prezesów banków portalu bankier.pl wynika, że za pełnienie funkcji od końcówki października do końca ubiegłego roku zainkasowała 162 tys. zł. W poprzednich miesiącach, jako prezes Alior Banku, zarobiła 779 tys. zł. Duda jest uznawana za człowieka wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
W tym kontekście warto zauważyć, że również poprzednik Dudy nie zagrzał zbyt długo miejsca na fotelu prezesa PKO BP. Jan Emeryk Rościszewski, uznawany z kolei za człowieka premiera Mateusza Morawieckiego, kierował bankiem od czerwca do października 2021 r. Wcześniejszy prezes PKO BP — Zbigniew Jagiełło, zasiadał na tym stanowisku prawie 11 lat (od października 2009 r. do czerwca 2021 r.).
Czytaj także: https://innpoland.pl/182203,wakacje-kredytowe-w-pko-bp