Jak podaje "Business Insider", Nowy Ład już od lipca pozwala urzędom skarbowym na sprawdzanie kont "zwykłych Polaków". Wystarczy do tego proces przygotowawczy, a nie – jak wcześniej – postawienie zarzutów.
Doświadczyła tego niedawno pani Iwona. Z dnia na dzień straciła dostęp do swojego konta, mimo że urząd skarbowy nie poinformował jej wcześniej o prowadzeniu postępowania. Dopiero po skontaktowaniu się z nim otrzymała potwierdzenie kontroli.
Jak czytamy w "BI", Iwona mieszka w Warszawie. Wynajmuje mieszkanie z partnerem, który jest obcokrajowcem. Koszt zakwaterowania pokrywa mu pracodawca. Dostaje pieniądze od firmy co miesiąc. Trafiają one na konto pani Iwony, a ona przelewa opłatę właścicielowi mieszkania.
Skarbówka dokonała blokady, by sprawdzić, czy pieniądze od partnera nie są darowizną. Wóczas należałoby zapłacić od niej podatek.
O tym, że konto zostało zablokowane, "poinformował" ją Netflix, który nie mógł pobrać opłaty. – Zadzwoniłam do banku, gdzie powiedzieli mi, że to blokada po decyzji urzędu skarbowego. Wykonałam więc do nich telefon, ale usłyszałam, że nie mogą podać żadnych informacji i zapraszają na spotkanie – mówi pani Iwona w rozmowie z portalem.
Urzędniczka poinformowała panią Iwonę, że decyzja została wysłana na jej adres zameldowania. Tam jednak powiadomienia nie ma, podobnie jak na skrzynce ePUAP – o drugie pani Iwona sama poprosiła.
Czytaj także: Skarbówka idzie na łowy. Kontrole z nowym sprzętem w całym kraju
Jedyne pieniądze, jakie udało jej się odzyskać, to 2,2 tys. zł. Udało się to po interwencji w banku. Ta kwota jest wolna od zajęcia. Resztą pani Iwona nadal nie dysponuje. Jej spotkanie z urzędem w tej sprawie miało odbyć się 26 września, ale zostało przełożone na piątek. – Wzięłam już wolne i czekam na wizytę. Ciekawa jestem, czego się dowiem – mówiła "Business Insiderowi".
Jak pisaliśmy w INNPoland, dzięki zmianie zawartej w Nowym Ładzie od lipca pracownicy skarbówki mogą sprawdzać konta osób fizycznych już na etapie postępowania przygotowawczego.
Podatnik nie jest nawet informowany o wszczęciu postępowania "w sprawie". Z pewnością wskutek omawianych zmian uszczerbku doznaje ochrona prywatności obywateli.
Możliwość sprawdzania konta na tak wczesnym etapie wbudza wiele kontrowersji. Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, stwierdził, że te przepisy to "bardzo niebezpieczny wyłom w prawie". – Nawet prokurator w postępowaniu karnym nie ma dostępu do informacji objętych tajemnicą bankową na etapie wcześniejszym – podkreśla.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów bronią przepisu tym, że dostęp do konta danej osoby będzie możliwy dopiero na etapie postępowania przygotowawczego albo "czynności wyjaśniających odpowiednio w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego".
Czytaj także: https://innpoland.pl/179824,skarbowka-siegnie-nawet-po-przedawnione-naleznosci