INNPoland_avatar

Mech to polskie złoto? Wiemy, czemu złodzieje wywożą go do Niemiec

Natalia Bartnik

30 września 2022, 17:13 · 2 minuty czytania
Kiedyś z lasów kradziono drewno, teraz złodzieje wzięli się za mech. Czasem trafia do Niemiec, a czasem do tzw. lasów w słoiku. Czemu jest tak cenny?


Mech to polskie złoto? Wiemy, czemu złodzieje wywożą go do Niemiec

Natalia Bartnik
30 września 2022, 17:13 • 1 minuta czytania
Kiedyś z lasów kradziono drewno, teraz złodzieje wzięli się za mech. Czasem trafia do Niemiec, a czasem do tzw. lasów w słoiku. Czemu jest tak cenny?
W lasach pojawili się złodzieje mchu. Fot. Stanislaw Bielski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Złodzieje drewna w tym roku przerzucili się na mech
  • Roślina jest zbierana i wywożona np. do Niemiec
  • Zazwyczaj z polskich lasów kradziona jest chroniona bielistka siwa

Złodzieje kradną mech z polskich lasów

Jak podaje serwis Naszemiasto.pl, Straży Leśnej w ciągu ostatnich kilkunastu latach udało się znacznie zmniejszyć ilość kradzieży drewna z lasów. Jednak przy obecnych cenach opału prawdopodobnie znowu wzrośnie zainteresowanie nielegalnym procederem.

Wśród drewna najpopularniejszy jest stroisz, czyli gałęzie jodeł. W regionie świętokrzyskim jego kradzież to prawdziwa plaga. Zwłaszcza przed 1 listopada, kiedy złodzieje sprzedają go do wyrobu wieńców.

Czytaj także: Niewolnicy na swoim. Wystarczy skrawek lasu, byś nie mógł sprzedać swojej działki

W tym roku mamy do czynienia z nowością – kradzieżą mchu. Tak jak przy drewnie, złodzieje mają swój "ulubiony" rodzaj. Jest nim bielistka siwa. To mech chroniony, charakterystyczny dla uboższych, sosnowych lasów.

Zazwyczaj jest wywożony do Niemiec, gdzie służy do pokrywania "zielonych dachów". Najwięcej można go znaleźć w lasach iglastych. Jednak inne gatunki mchów również bez problemu powinny znaleźć nabywców. Ponownie – szczególnie te rzadkie i chronione. Złodzieje potrafią ogołocić naprawę duże powierzchnie.

Modne stało się używanie mchu do zdobienia bukietów, wianków, popularne są "lasy w słoiku". Niby ekologiczne, ale do ich urządzania nierzadko stosowany jest mech pochodzący z kradzieży. Niedawno po sąsiedzku, w łódzkim Straż Leśna zatrzymała busa wyładowanego po brzegi mchem.Roman Wróblewskizastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce dla Naszemiasto.pl

Straż Leśna prowadzi w całej Polsce akcję "Jesień 2022". Ma ona na celu między innymi walkę z kradzieżami mchu. Podczas kontroli Straż Leśna często przeszukuje bagażniki samochodów spotykanych w lesie.

To nie koniec z kradzieżami drewna

Jak pisaliśmy w innym artykule w INNPoland, kradzieże drewna z lasów wciąż trwają. W obawie przed zimą i brakiem opału oraz jego cenami złodzieje "wrócili" do polskich lasów.

W ostatnich miesiącach obserwujemy nieznaczne zwiększenie liczby przypadków nielegalnego pozyskiwania drewna z lasów publicznych.Michał Gzowskirzecznik Lasów Państwowych dla "Gazety Polskiej Codziennie"

Wyrąbywane są pojedyncze drzewa, zabiera się je z przygotowanych wcześniej stosów, a nawet próbuje zrobić z tego procederu biznes. Kary są surowe – każda kradzież drewna z lasu jest kierowana do sądu.

Nie różni się bowiem niczym od kradzieży innych przedmiotów. Złodzieja można ukarać nie tylko przez nałożenie na niego grzywny, lecz także kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Zachęcamy do kontaktu z nadleśnictwami, leśniczymi, którzy wskażą, w jaki sposób można legalnie i tanio kupić drewno.Michał Gzowskirzecznik Lasów Państwowych w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Czytaj także: https://innpoland.pl/122709,lesnik-musi-nie-tylko-dobrze-znac-sie-na-roslinach-w-poznaniu-naucza-go-tez-przedsiebiorczosci-i-analitycznego-myslenia