INNPoland_avatar

Kolejny artykuł pierwszej potrzeby drożeje. Ceny papieru w górę, jest jeden powód

Redakcja INNPoland

14 października 2022, 12:55 · 2 minuty czytania
W dobie szalejącej inflacji nie ma co liczyć na tanie produkty codziennego użytku. W niektórych sklepach za papier toaletowy trzeba zapłacić nawet kilkanście złotych. Nic dziwnego, skoro od początku zeszłego roku cena celulozy wzrosła dwukrotnie.


Kolejny artykuł pierwszej potrzeby drożeje. Ceny papieru w górę, jest jeden powód

Redakcja INNPoland
14 października 2022, 12:55 • 1 minuta czytania
W dobie szalejącej inflacji nie ma co liczyć na tanie produkty codziennego użytku. W niektórych sklepach za papier toaletowy trzeba zapłacić nawet kilkanście złotych. Nic dziwnego, skoro od początku zeszłego roku cena celulozy wzrosła dwukrotnie.
Dlaczego papier toaletowy drożeje? Fot. Karol Makurat/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Ceny papieru toaletowego wzrosły o około 50 proc. w ciągu roku
  • Średnio za opakowanie z 8 rolkami trzeba zapłacić 6,44 zł, ale w niektórych sklepach papier toaletowy jest o kilka, a nawet kilkanaście złotych droższy
  • Ceny papieru toaletowego rosną, ponieważ zaczęła drożeć celuloza, bez której nie można wyprodukować żadnego papieru

Ile kosztuje papier toaletowy? Podwyżka o 50 proc.

Z najnowszego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,2 proc. rdr. Tak dynamicznej inflacji nie było w Polsce od lutego 1997 r.

Wystarczy wybrać się do najbliższego sklepu, żeby zobaczyć, jak rosną ceny podstawowych produktów. Inflację widać też w cenach papieru toaletowego.

Jak wynika z danych zgromadzonych przez portal dlahandlu.pl średnia cena za opakowanie papieru toaletowego z 8 rolkami trzeba zapłacić obecnie 6,44 zł. Najniższa cena to 5,49 zł, a najwyższa - 7,99 zł. Wszystko zależy od sieci handlowej, do której wybierzemy się na zakupy.

Najdrożej jest w Żabce, gdzie za papier toaletowy trzeba zapłacić 23,40 zł. Na spory wydatek muszą przygotować się klienci Carrefour Express, gdzie papier toaletowy kosztuje 7,99 zł. W takiej samej cenie ten produkt sprzedaje SPAR.

Z kolei w Intermarche ceny oscylują wokół 6,65 zł. W Stokrotce trzeba zapłacić 5,99 zł, w Polomarkecie 5,59 zł, w Dino - 5,49 zł i w Lewiatanie - 4,49 zł. "Rzeczpospolita" wskazuje, że ceny podskoczyły średnio o 50 proc.

Papier drożeje, bo ceny głównego składnika rosną

Dlaczego papier toaletowy jest drogi? Jego cenę podbija drożejąca celuloza. To główny składnik papieru toaletowego.

Pod koniec września br. Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper, przyznał, że ceny celulozy rosną od końca 2021 r. Od tamtego czasu już się podwoiły. Do tej pory na światowych rynkach trzeba było zapłacić 4 tys. dolarów za 10 ton celulozy. Obecnie jest to już 7 tys. dolarów.

Droga celuloza przekłada się także na wzrost cen innych produktów. Bez tego składnika nie bowiem żadnego papieru, nie tylko toaletowego. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl ceny papieru offsetowego, który jest używany do drukowania książek, wzrosły trzykrotnie. Z kolei koszt zakupu tektury zwiększył się o 100 proc. rdr.

Nie tylko papier toaletowy. Drogi jest i będzie chleb

Jakie inne podstawowe produkty drożeją? Coraz więcej trzeba płacić też za wypieki. Z szacunków Eurostatu wynika, że w Polsce ceny chleba wzrosły o 30 proc. rdr.

Powodem jest przede wszystkim wzrost cen mąki. Tymczasem piekarze i młynarze zmagają się z wysokimi rachunkami i obawiają się, że przerwy w dostawach prądu i gazu zaburzą linie produkcyjne. Jak wskazuje "Rz" jeszcze w tym roku pieczywo może podrożeć o 10 proc., a kolejnych dwucyfrowych podwyżek należy spodziewać się w przyszłym roku.

Czytaj także: https://innpoland.pl/184591,ceny-energii-podnosza-ceny-chleba