Poczta Polska wciąż z zapamiętaniem ściga osoby niepłacące abonamentu radiowo-telewizyjnego. Tylko w trzech pierwszych kwartałach tego roku wszczęła niemal 40 tys. postępowań egzekucyjnych z tego powodu.
Reklama.
Reklama.
W trzech pierwszych kwartałach 2022 roku wszczęto 39 765 postępowań egzekucyjnych w związku z niepłaceniem abonamentu RTV
Kontrolerzy Poczty Polskiej skupiają się na osobach, które przestały płacić abonament i przekazują sprawy dłużników miejscowym naczelnikom urzędu skarbowego
Poborcy podatkowi zajmujący się zaległym abonamentem RTV mają podobne uprawnienia do komorników
Poczta Polska ściga niepłacących abonamentu
Tylko w tym roku kontrolerzy Poczty Polskiej wystawili 39 765 tytułów wykonawczych w związku z niepłaceniem abonamentu radiowo-telewizyjnego – podał serwis wirtualnemedia.pl. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że to niewielki spadek względem tego samego okresu w 2021 roku. Wówczas w trzech pierwszych kwartałach wszczęto 43 917 postępowań, a w całym ubiegłym roku – 55 044.
Najwięcej postępowań egzekucyjnych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika wszczęto w pierwszym kwartale bieżącego roku. Było ich wówczas niemal 8 tys., czyli prawie trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Jaka kara za niepłacenie abonamentu RTV?
Do zadań kontrolerów Poczty Polskiej należy sprawdzanie, czy mieszkańcy poszczególnych budynków, jak i kierowcy samochodów zarejestrowali swoje odbiorniki radiowe i telewizyjne – oraz czy uiszczają oni odpowiednią opłatę abonamentową. Jeśli przyłapią kogoś na unikaniu płacenia, wysyłają upomnienie.
Jeśli natomiast upomnienie nie zadziała, kontrolerzy wystawiają tytuł wykonawczy, który jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Ściągnięciem należności zajmują się z kolei poborcy podatkowi ze specjalnej komórki. Ich uprawnienia są podobne do uprawnień komorników: mogą wejść na rachunek bankowy dłużnika, a w przypadku większego zadłużenia mają możliwość zabezpieczenia nieruchomości.
Osoba, która została przyłapana na niepłaceniu abonamentu RTV, musi uregulować zaległe należności, jak również zapłacić specjalną karę: 30-krotność miesięcznej wysokości opłaty abonamentowej. Ta z kolei od początku 2021 roku wynosi 7,50 za radio i 24,50 za odbiornik telewizyjny i radiowy. Daninę należy płacić regularnie, do 25 dnia każdego miesiąca. Użytkownicy, którzy płacą opłatę abonamentową za cały rok do 25 stycznia, otrzymują 10-procentową zniżkę. W ten sposób można zaoszczędzić ok. 30 złotych.
Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, istnieje jednak grupa osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Mowa tutaj o osobach:
należących do I grupy inwalidzkiej;
całkowicie niezdolnych do pracy;
o znacznym stopniu niepełnosprawności;
o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym;
które ukończyły 75. rok życia;
po 60. roku życia z prawem do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia;
otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego;
niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu;
niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.;
spełniających kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.
Na podstawie odrębnych ustaw zwalnia się też inne grupy takie jak m.in. inwalidów wojennych lub wojskowych czy osoby ze statusem weterana poszkodowanego. Aby otrzymać zwolnienie, należy przedstawić w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia oraz odpowiednie oświadczenie.