
Czy komornik może zająć konto bankowe bez powiadomienia?
Postępowanie sądowe, a w ślad za nim postępowanie egzekucyjne (komornicze) pojawia się na skutek braku albo nieterminowego regulowania zobowiązań. Zazwyczaj będą to raty kredytów czy pożyczek. Jednak nie tylko.Wierzyciel może zwrócić się do sądu, a następnie do komornika w przypadku istnienia wierzytelności w dowolnej wysokości. Nawet kwota 1 grosza może być przedmiotem postępowania sądowego i późniejszej egzekucji. Nie ma dolnych, ani górnych limitów egzekucji komorniczej.
Czy można zatrzymać egzekucję komorniczą?
– Z istoty swojej postępowanie egzekucyjne z rachunku bankowego musi być zaskoczeniem dla osoby zadłużonej. W przeciwnym wypadku konto bankowe mogłoby zostać opróżnione przez dłużnika. Zatem komornik sądowy zajmuje konto bankowe dłużnika bez żadnego wcześniejszego powiadomienia – tłumaczy Tomasz Gabrylewicz. Nie oznacza to jednak, że pojawienie się komornika ma być zupełną "niespodzianką".Jeśli dłużnik wiedział o postępowaniu sądowym, otrzymywał korespondencję, ale nic z nią nie robił, to wówczas wszystko jest w porządku. Tak samo sytuacja ma się, gdy dłużnik się bronił, ale ostatecznie przegrał prawomocnie w procesie sądowym.
Czym innym jednak jest sytuacja, w której sąd wysyłał pozwanemu dłużnikowi listy na niewłaściwy (nieaktualny) adres zamieszkania. W takiej sytuacji komornik również pojawia się bez ostrzeżenia i istnieją proceduralne możliwości umorzenia egzekucji, a nawet odzyskania wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy.
Jak komornik znajduje konto bankowe?
Informacji na temat konta może też dostarczyć sam wierzyciel, który wie np. z jakiego konta dłużnik dokonywał wpłat za zakupione towary, czy wykonane usługi. Do tego, by komornik znalazł numer konta bankowego dłużnika, wystarczy mu jednak sam PESEL. Na jego postawie wysyła zapytanie do systemu OGNIVO. To system, który umożliwia szybką komunikację w formie elektronicznej pomiędzy bankami oraz pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji o klientach banków.Co zrobić, gdy komornik zajął konto bankowe?
Po tym, gdy komornik zajmie nam konto, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem, który prowadzi zajęty rachunek. Należy ustalić, jaki komornik dokonał zajęcia oraz poznać sygnaturę akt komorniczych. Mając powyższe informacje można zadzwonić do samego komornika i dowiedzieć się co jest podstawą toczenia egzekucji.Czy komornik może zająć wspólne konto?
Gdy komornik “wchodzi” na konto, zajęte zostają nie tylko środki obecne koncie lub kontach dłużnika. Dokona zajęcia także środków przyszłych, które dopiero wpłyną na rachunki dłużnika.[Małżonek może się bronić] jeśli na rachunku wspólnym małżonków zgromadzono środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, albo też środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
W tym celu małżonek musi wytoczyć powództwo o zwolnienie środków wolnych od zajęcia na wspólnym koncie bankowym.