Jarosław Kaczyński twierdzi, że możemy w Polsce budować więcej mieszkań – problem w tym, że nie chcemy. Liczba pozwoleń na budowę spada. W trzech powiatach, do których dotarła redakcja INNPoland.pl, wydano o ponad połowę mniej zgód. Chętnych jest mniej zarówno wśród osób prywatnych, jak i deweloperów. Dlaczego?
Reklama.
Reklama.
Z danych GUS wynika, że w I półroczu 2022 r. wydano 8,5 tys. pozwoleń na budowę, czyli o 19 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2021 r.
Z kolei spadki w trzech powiatach oscylują wokół 100-340 proc.
Liczba osób zainteresowanych budowami spada, ponieważ drożeją materiały budowlane
Kaczyński mówi, że możemy budować więcej. Tylko, że nie chcemy
Jego zdaniem do fiaska programu przyczynił się m.in. "opór deweloperów". Kaczyński przekonywał, że Polska jest na takim poziomie rozwoju gospodarczego, że jest w stanie budować nie 270 tys. mieszkań, jak ma być w tym roku, tylko 450-500 tys. – Wtedy w ciągu dosłownie kilku lat problem mieszkaniowy byłby rozwiązany – ocenił.
Jednak problem w tym, że chętnych do budowania jest coraz mniej - i dotyczy nie tylko mieszkań. Budowlanka wcisnęła hamulec.
Spada liczba pozwoleń na budowę
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GNUB) informuje, że w I półroczu 2022 r. inwestorzy uzyskali w sumie prawie 8,5 tys. pozwoleń na budowę około 108,9 tys. obiektów. W tym samym okresie rok wcześniej było ich zdecydowanie więcej – odpowiednio o 19 proc. i 15 proc.
Jak to wygląda w poszczególnych zakątkach kraju? Redakcja INNPoland.pl dotarła do szczegółowych danych w trzech powiatach. Sprawdziliśmy zgody wydane zarówno dla osób prywatnych, jak i deweloperów.
We wrześniu 2021 r. powiat łódzki wschodni wydał 106 pozwoleń na budowę dla osób prywatnych, a we wrześniu 2022 r. – tylko 50. Jeszcze rok temu ten sam powiat wyraził we wrześniu zgodę na 22 budowy realizowane przez deweloperów, a w tym – na 10.
W powiecie toruńskim duży spadek w przypadku deweloperów
Niepokojące dane napływają również z powiatu toruńskiego, w skład którego wchodzi jedna gmina miejska i osiem gmin wiejskich. We wrześniu 2021 r, wydano łącznie 111 pozwoleń, a we wrześniu 2022 r. – 46.
– Ze względu na charakterystykę powiatu (powiat "obwarzankowy" zlokalizowany wokół Torunia z przewagą gruntów rolnych i terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkalne jednorodzinne) przeważającą liczbą pozwoleń to pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych – tłumaczy nam Krzysztof Melkowski, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Toruniu.
Szacunki z podziałem na wnioskodawców wskazują na duży odpływ deweloperów. W tym przypadku liczba wydanych pozwoleń we wrześniu 2021 r. wynosiła 13, w 2022 r. – 3). Z kolei w przypadku osób indywidualnych liczba zgód zmniejszyła się z 79 do 27.
Niekorzystne są także wyliczenia za okres od stycznia do września. W tym czasie w 2021 r. Starostwo Toruńskie wydało 897 pozwoleń na budowę (w tym 742 indywidualnych i 155 na sprzedaż lub wynajmem), a w 2022 r. – 532 (w tym 442 indywidualnych i 90 na sprzedaż lub wynajmem).
– Widoczny jest spadek wydawanej liczby pozwoleń, zwłaszcza liczby pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, zarówno dla osób indywidualnych, jak i deweloperów – ocenia naczelnik.
Coraz mniej zgód na budowę wydaje też powiat opolski. We wrześniu 2021 r. liczba pozwoleń wyniosła 162. Aż 142 wnioski wpłynęły od osób fizycznych, a 20 – od osób prawnych.
Z kolei w tym roku Starstwo Opolskie łącznie 63 pozwolenia na budowę. Zaakceptowano 48 wniosków od osób fizycznych, a 15 – od osób prawnych.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Materiały budowlane są droższe
Dlaczego zapał do budowania przygasł? Bo nie każdego stać na budowę. Odpowiadają za to głównie dwa czynniki.
Pierwszy to wojna w Ukrainie, która trwa już ponad osiem miesięcy. Skutki rosyjskiej napaści widać w budowlance. Ten segment zmaga się z odpływempracowników i rosnącymi cenami materiałów.
Przykłady? Z danych serwisu Intercenbud, który analizuje ceny dostawców i koszty ujęte przez wykonawców robót budowlanych, wynika, że w II kwartale 2022 r. wyroby stalowe podrożały o 96,4 proc. rdr. Z kolei materiały ociepleniowe zanotowały wzrost cen o 53,5 proc. rdr, a drewno– o 52,2 proc. rdr.
Jak komentował w rozmowie z INNPoland.pl Marek Wielgo, ekspert Gethome.pl, z powodu tych podwyżek "koszty budowy domu jednorodzinnego o powierzchni całkowitej 120 mkw. wzrosły przez ostatni rok przeciętnie aż o 25 proc.".
Z kolei w III kwartale 2022 r. podwyżki cen niektórych materiałów wyhamowały. – Najbardziej spektakularna była blisko 30 proc. obniżka cen stali konstrukcyjnej, która w drugim kwartale podrożała aż o ponad 53 proc. Część inwestorów najpewniej ucieszy wyhamowanie cen stolarki oraz korekta cen materiałów ociepleniowych i z betonu. W pierwszym półroczu drożały one bowiem bardzo mocno – tłumaczy Wielgo w najnowszym komentarzu. Mimo tego przyspieszyły koszty robocizny.
Raty kredytów rosną
Drugim czynnikiem, który zniechęca do rozpoczynania inwestycji budowlanych to odpływ klientów, którzy korzystają z kredytów hipotecznych. Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że w sierpniu 2022 r. liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 68,8 proc.
Niechęć do zaciągania zobowiązania wynika w wielu przypadkach z wysokich stóp procentowych. Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) rozpoczęła cykl podwyżek w październiku 2021 r. i dokonała w sumie jedenastu podwyżek stóp procentowych.
Największym ciosem dla kredytobiorców jest wzrost stawki WIBOR 3M. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w niektórych przypadkach rata kredytu wzrosła nawet o kilkaset złotych. Nic więc dziwnego, że niektórzy odkładają plany budowlane na później.