Węgiel brunatny okazał się wśród Polaków bardzo chodliwym towarem. Na tyle, że od dzisiaj kopalnie Grupy PGE rozpoczęły jego sprzedaż dla kolejnej grupy odbiorców.
Reklama.
Reklama.
27 października kopalnie Grupy PGE rozpoczęły sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców instytucjonalnych
Od kilku tygodni węgiel brunatny jest sprzedawany również odbiorcom indywidualnym
Limit zakupu węgla dla odbiorców instytucjonalnych wynosi od 2 do 26 ton
Węgiel brunatny dla instytucji
Jak poinformowała w czwartek PGE, od 27 października należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna kopalnie Bełchatówi Turów rozpoczęły sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców instytucjonalnych.
Oznacza to, że od dzisiaj najbardziej szkodliwy rodzaj węgla mogą kupić m.in. wspólnoty mieszkaniowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, instytucje oświatowe, żłobki i kluby dziecięce, jednostki pomocy społecznej i ochrony zdrowia oraz organizacje o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym fundacje i stowarzyszenia.
– Rozszerzenie możliwości zakupu węgla brunatnego o odbiorców instytucjonalnych jest odpowiedzią na zainteresowanie tych podmiotów ofertą PGE. Sprzedaż węgla z kopalni w Bełchatowie i Turowie jest uzupełnieniem naszej sprzedaży węgla kamiennego i stanowi kolejne ułatwienie dla klientów w dostępie do tego surowca.
Celem wszystkich podejmowanych przez nas działań jest zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego i ułatwianie dostępu do paliw opałowych – powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie wydanym przez spółkę.
Jak podkreślono, szczegółowe zasady sprzedaży surowca znajdują się na stronie internetowej PGE w zakładce "Sprzedaż węgla brunatnego" oraz na stronach Kopalni Turów i Kopalni Bełchatów w zakładkach "Oferta".
Wszystkich odbiorców – zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych – obowiązuje taka sama cena węgla brunatnego. Limit zakupu dla odbiorców instytucjonalnych wynosi od 2 do 26 ton węgla.
Zamówienia można składać wyłącznie drogą telefoniczną, kontaktując się z infoliniami punktów sprzedaży węgla. Numer do infolinii Kopalni Bełchatów to 42 222 2130, zaś do infolinii Kopalni Turów – 42 222 2224. Obie są czynne w dni robocze w godz. 7:00-15:00.
PGE sprzedaje węgiel brunatny
Przypomnijmy, że 12 października 2022 roku PGE GiEK wprowadziła do sprzedaży węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych. Umożliwiła to decyzja Sejmu z 29 września 2022 roku, która uchyliła dotychczasowy zakaz korzystania z tego surowca jako opału.
Zakaz ten wprowadzono przed dwoma laty – węgiel brunatny jest bowiem najbardziej szkodliwą dla środowiska odmianą tego opału. Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny, węgiel brunatny posiada mniejszy udział procentowy samego węgla niż kamienny.
Ma go od 58 do 78 proc. Jest popielny, wilgotny i zawiera dużą ilość siarki. Ze względu na te cechy ma niską wartość opałową, zwiększa też możliwość, że komin lub kocioł ulegną korozji.
Do dnia 19 października do odbiorców indywidualnych trafiło ponad 850 ton węgla brunatnego, zaś kolejne 5 tys. ton czekało na dostawy.