"Zbudowaliśmy 155. koncern na świecie" – chwali się prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Państwowy gigant dopiął właśnie przejęcie PGNiG. Fuzję przypieczętował sąd, wydając ostateczną zgodę na połączenie spółek.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Orlen informuje o zbudowaniu "koncernu multienergetycznego". Właśnie przejął PGNiG. Sąd zatwierdził fuzję
Daniel Obajtek chwali się, że Orlen jest teraz 155. koncernem świata, mówi też o "historycznym momencie" oraz "wzmocnieniu bezpieczeństwa Europy Środkowej"
Wcześniej PKN Orlen wchłonął Lotos i Energę. Staje się coraz większym monopolistą w rządowych rękach
Sąd zarejestrował połączenie PKN ORLEN S.A. z PGNiG S.A. – Dokonaliśmy tego. Łącząc się z PGNiG zbudowaliśmy ostatni element koncernu multienergetycznego – powiedział prezes PKN OrlenDaniel Obajtek.
– Jesteśmy jedną wielką, silną, polską narodową firmą. Wcześniej zwiększyliśmy swój udział w Unipetrolu. Dokonaliśmy tego, że koncern może osiągać przychody 400 mld zł. Zbudowaliśmy 155. koncern na świecie – dodał Obajtek.
Przypomniał też, że Orlen przejął wcześniej Energę i Lotos. Podkreślił, że w styczniu firma opublikuje zaktualizowaną strategię. Chce m.in. wzmacniać segment wydobywczy.
PGNiG wykreślone z rejestru
Fuzja dwóch wielkich państwowych spółek niesie za sobą też formalne konsekwencje. PKN Orlen poinformował, że połączenie z PGNiG zostało wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia.
Dlatego oficjalnie w środę 2 listopada 2022 roku koncern z Płocka, za którego sterami stoi Daniel Obajtek, "wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki PGNiG S.A.".
Zgodnie z prawem – połączenie nastąpiło "z dniem jego wpisania do rejestru właściwego według siedziby PKN Orlen". Jak dodano, "wpis ten wywołuje skutek wykreślenia PGNiG S.A. z rejestru".
Orlen przejął majątek PGNiG
Pod koniec września, jak informowaliśmy w INNPoland.pl, akcjonariusze PKN Orlenprzegłosowali połączenie spółki z PGNiG.
"Za" połączeniem zagłosowało 81,85 proc. akcjonariuszy. Choć w samym głosowaniu wzięło udział 68,35 proc. spośród wszystkich uprawnionych do głosowania.
Zgodnie z planem wskazanym w uchwale zgromadzenia – połączenie spółek polega na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG. Za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.
Po finalizacji transakcji, udział Skarbu Państwa w połączonym koncerniewynosi ok. 52 proc., w porównaniu do niespełna 36 proc. przed fuzją, ale już po finalizacji przejęcia Grupy Lotos.
Orlen wielkim monopolistą jest
Ostatnie fuzje Orlenu sprawiają, że państwowe przedsiębiorstwo staje się energetycznym gigantem. Przejęcie PGNiG to – jak informuje Orlen w komunikacie – ostatni element całej układanki.
Zaczęło się od przejęcia kontroli nad Energą. Później – po latach i spełnieniu obostrzeń – udało się przejąć Grupę Lotos. Ostatecznie do portfela Orleny dołączyła PGNiG.
Czytaj także:
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie. Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej.