INNPoland_avatar

Kolejna wielka fuzja. Akcjonariusze dają zielone światło. Orlen wchłonie majątek PGNiG

Paweł Orlikowski

28 września 2022, 12:20 · 2 minuty czytania
Akcjonariusze podjęli decyzję w sprawie fuzji Orlenu i PGNiG. Jest zielone światło. Blisko 82 proc głosów na "tak", ale głosowało mniej niż 70 proc. uprawionych. Kolejny państwowy gigant zostanie wchłonięty przez Orlen wraz z majątkiem.


Kolejna wielka fuzja. Akcjonariusze dają zielone światło. Orlen wchłonie majątek PGNiG

Paweł Orlikowski
28 września 2022, 12:20 • 1 minuta czytania
Akcjonariusze podjęli decyzję w sprawie fuzji Orlenu i PGNiG. Jest zielone światło. Blisko 82 proc głosów na "tak", ale głosowało mniej niż 70 proc. uprawionych. Kolejny państwowy gigant zostanie wchłonięty przez Orlen wraz z majątkiem.
Orlen i Lotos łączą się w jedną spółkę. Jest decyzja akcjonariuszy Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Fuzja PKN Orlen i PGNiG coraz bliżej. Akcjonaiusze na "tak" dla połączenia energetycznych gigantów
  • Państwowe spółki połączą się na zasadzie przeniesienia majątku PGNiG do Orlenu
  • Akcjonariusze wchłanianej spółki otrzymają 0,0925 akcji Orlenu w zamian za jedną akcję PGNiG

Akcjonariusze PKN Orlen w środę 28 września przegłosowali połączenie spółki z PGNiG. "Za" połączeniem zagłosowało 81,85 proc. akcjonariuszy. Choć w samym głosowaniu wzięło udział 68,35 proc. spośród wszystkich uprawnionych do głosowania.

Zgodnie z planem wskazanym w uchwale zgromadzenia – połączenie spółek będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG. Za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.

Fuzja Orlenu i PGNiG

Akcjonariusze PKN Orlen podczas walnego zgromadzenia zgodzili się na połączenie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG). To przedostatni krok formalny niezbędny przed zarejestrowaniem połączenia obu spółek - podaje ISBNews.

Jak czytamy w komunikacie, za przyjęciem uchwały połączeniowej głosowało 81,85 proc. akcjonariuszy, spośród 68,35 proc. głosów w spółce reprezentowanych na walnym zgromadzeniu.

Zgoda akcjonariuszy PKN Orlen na połączenie to jeden z ostatnich kroków formalnych niezbędnych do finalizacji procedury połączenia. 10 października taką samą zgodę muszą jeszcze wyrazić akcjonariusze PGNiG. Kilka dni wcześniej oficjalną zgodę na połączenie wydała Rada Ministrów.

29 Lipca 2022 r. PKN Orlen i PGNiG uzgodniły i zawarły plan połączenia, przewidujący parytet wymiany akcji w stosunku 1:0,0925. W wyniku transakcji zostanie wyemitowanych do 534 mln nowych akcji serii F PKN Orlen, przeznaczonych dla dotychczasowych akcjonariuszy PGNiG.

Po finalizacji transakcji, udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie ma wynieść ok. 52 proc., w porównaniu do niespełna 36 proc. obecnie (już po finalizacji przejęcia Grupy Lotos).

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą.

Zajmuje się także świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 6,99 miliarda złotych w 2021 r.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.