Skarbówka podgląda konta Polaków. Minister finansów wskazuje, jak często
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) postanowił zapytać minister finansów, jak często skarbówka podgląda konta Polaków. – Uprawnienie wykorzystywane jest przez naczelników urzędów skarbowych w wyjątkowych przypadkach – przekonuje Magdalena Rzeczkowska.
Jak często zdarzają się te nadzwyczajne sytuacje? Skarbówka zyskała uprawnienia, aby podglądać konta Polaków w lipcu 2022 r., gdy weszły w życie nowe przepisy. Szefowa resortu zapewnia, że w lipcu i sierpniu 2022 r. urzędnicy weszli na konta obywateli tylko 33 razy.
Poza tym Rzeczkowska zwróciła uwagę, że w tym samym czasie urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadzili ponad 37 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach karnych skarbowych. Jak tłumaczy, wejście na konta obejmuje tylko 0,089 proc. tego typu spraw.
Na jakiej podstawie skarbówka w ogóle może przeglądać konta Polaków? Minister finansów tłumaczy, że ten nowy przepis nie może być stosowany "bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, które są przedmiotem prowadzonego już postępowania przygotowawczego". Jak dodaje w odpowiedzi, to "stanowi czynnik ograniczający potencjalną liczbę takich wystąpień".
Dodatkowo zapewnia, że korzystanie z tego uprawnienia przez urzędników KAS jest cały czas monitorowane. – Dokonanie odpowiedniej oceny funkcjonowania przepisu w praktyce wymaga dłuższej perspektywy czasowej jego stosowania, co w niniejszej sprawie jeszcze nie nastąpiło z uwagi na bardzo krótki okres obwiązywania – przyznaje Rzeczkowska.
Szybszy wgląd w rachunki bankowe budzi wątpliwości ekspertów
O tym, że skarbówka zaczęła wchodzić na konta obywateli, informowaliśmy w INNPoland.pl już we wrześniu. Wszystko dzięki znowelizowanym przepisom – urzędnicy mogą zyskać dostęp do informacji z rachunków bankowych już w chwili samego wszczęcia postępowania przygotowawczego. Wcześniej mogli to zrobić dopiero po postawieniu zarzutów osobie fizycznej.
Nowe przepisy sprawiają, że możemy nie mieć pojęcia, że przeciwko nam toczy się postępowanie przygotowawcze. W rezultacie nie dowiemy się, że po naszym rachunku grasowali urzędnicy KAS.
Eksperci mają wątpliwości co do tych uprawnień. Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, uważa, że z punktu widzenia tajemnicy bankowej przepisy stanowią "bardzo niebezpieczny wyłom w prawie". Jak tłumaczył w rozmowie z portalem money.pl, dostępu do informacji objętych tajemnicą bankową nie ma nawet prokurator w postępowaniu karnym.