logo
Z Systemu Informacji Finansowej będzie korzystać m.im. ABW Fot. MONKPRESS/East News
Reklama.
  • W związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej powstaje System Informacji Finansowej
  • Korzystać z niego będzie m.in. prokuratura, sądy, policja, CBA, ABW
  • Monitorowane będą nie tylko konta, ale również skrytki bankowe
  • System Informacji Finansowej

    W Sejmie rozpoczęły się prace nad projektem nowej ustawy. Na jej mocy ma powstać System Informacji Finansowej, który umożliwi niektórym służbom zbieranie, przetwarzanie oraz udostępnianie informacji dotyczących rachunków bankowych Polaków.

    SIF będzie monitorował nie tylko rachunki płatnicze i bankowe, ale również skrytki. Jak czytamy na gov.pl system powstaje w związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

    Celem projektowanego aktu prawnego jest utworzenie Systemu Informacji Finansowej (SInF) służącego gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach (zdefiniowanych w tym projekcie szeroko, obejmujących rachunki bankowe, rachunki w SKOK, rachunki płatnicze w innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych, rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi), jak również o umowach o udostępnieniu skrytek sejfowych.

    Ministerstwo Finansów

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Skarbówka będzie sprawdzała konta oraz skrytki bankowe

    System Informacji Finansowej będzie używany przez skarbówkę, prokuraturę, Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA), Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), policję, służby kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, żandarmerię, strażników granicznych oraz sądy.

    Czym dokładnie będzie SInF? Jego scentralizowane mechanizmy umożliwią terminową identyfikację dowolnej osoby fizycznej lub prawnej, która posiada rachunki płatnicze i bankowe oraz skrytki depozytowe na terytorium Polski.  Nowe narzędzie, z którego skorzysta Urząd Skarbowy, znacząco ułatwi powyższym służbom zlokalizowanie składników całego, rozproszonego majątku obywatela na okoliczność postępowań.

    Dlaczego powstał nowy system sprawdzania rachunków i skrytek?

    Uzasadnienie stworzenia Systemu Informacji Finansowej opublikowało Ministerstwo Finansów na rządowej stronie.

    Głównym celem ww. regulacji jest jest implementacja do polskiego porządku prawnego (...) w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. (...) ułatwiające korzystanie z informacji finansowych i innych informacji w celu zapobiegania niektórym przestępstwom, ich wykrywania, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie lub ich ścigania. (...) mają umożliwić terminową identyfikację dowolnej osoby fizycznej lub prawnej posiadającej lub kontrolującej rachunki płatnicze oraz rachunki bankowe identyfikowane za pomocą IBAN, a także skrytki depozytowe w instytucji kredytowej na terytorium kraju.

    Ministerstwo Finansów

    Fiskus zmienił zdanie co do podatku od darowizn

    O innej zmianie dotyczącej Urzędu Skarbowego pisaliśmy też w innym artykule w INNPoland. Skarbówka przez lata orzekała, że warunek zwolnienia z podatku od darowizn jest spełniony m.in. w sytuacji, gdy przelewu za mieszkanie dziecka dokonuje się na konto sprzedawcy nieruchomości. Tymczasem Ministerstwo Finansów poinformowało, że rodzic nie opłaca podatku przy przelewie do dewelopera za mieszkanie na rynku pierwotnym dla dziecka. Natomiast gdy wysyła przelew do sprzedawcy nieruchomości z rynku wtórnego, musi zapłacić.

    Czytaj także: