Na początku grudnia wchodzą w życie nowe przepisy. Nakazują one samorządom oszczędzanie energii elektrycznej, co w niektórych urzędach poskutkowało zakazem używania czajników.
Reklama.
Reklama.
Już od grudnia samorządy będą obowiązywały nowe przepisy, które nakazują oszczędzanie energii elektrycznej
Poziom ograniczenia prądu ma sięgnąć poziomu 10 proc. zużycia z lat 2018-2019
Problem z nowymi zasadami mogą mieć te urzędu, które już wtedy zaczęły oszczędzać
Nowe przepisy dla samorządów
Na początku grudnia tego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które zobowiązują samorządy do oszczędzania energii elektrycznej. Poziom ograniczenia prąduma być równy 10 proc. zużycia z lat 2018-2019, w przeciwnym razie zostanie nałożona kara. Grzywna będzie mogła wynieść nawet 20 tys. zł.
Komunikat opublikował "Dziennik Gazeta Prawna", która podał również komentarz Tomasza Telesińskiego, dyrektora biura Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Nietypowe zasady oszczędzania w urzędach
W niektórych urzędach pojawiły się bardzo nietypowe zakazy związane z nowymi przepisami. Mianowicie zabroniono korzystania z czajników oraz ładowania telefonów.
– Może się skończyć na tym, że urzędnicy będą siedzieć w biurach po ciemku – zauważył Telesiński, którego zacytował "Dziennik Gazeta Prawna".
Telesiński podał również, że z nowymi wymogami największy problem będą mieć te samorządy, które w swoich urzędach już wcześniej zaczęły oszczędzać. Teraz będą musiały się w nich pojawić następne ograniczenia przy zużywaniu energii elektrycznej. "Dziennik Gazeta Prawna" przytoczył wypowiedź Telesińskiego.
Policjanci są więc zobowiązani przykręcać kaloryfery w pokojach, nie wolno im też korzystać z dodatkowych urządzeń grzewczych. Przy opuszczaniu pomieszczeń muszą gasić światło, a dodatkowo konieczne jest racjonalnie używanie sztucznego oświetlenia.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Urzędnik nie zaparzy kawy w urzędzie, bo trzeba oszczędzać prąd. Ale zużyje go w domu. (...) Urzędnicy będą się dwa razy zastanawiać, czy włączyć jakieś urządzenie, czy nie jest czasem zbyt energochłonne. I co najbardziej paradoksalne może to dotyczyć tych, którzy zainwestowali i są już energooszczędni.
Tomasz Telesiński
dyrektor biura Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski
Samorządy, które poszły po rozum do głowy i zaczęły oszczędzać prąd, zanim to przyszło do głowy ministerstwu, są karane. Nie mają pola manewru. Może się skończyć tym, że urzędnicy będą siedzieć w biurach po ciemku. To przecież zmniejszenie komfortu pracy. (...) Część samorządów na nowe przepisy może zareagować zamknięciem części biur.
Tomasz Telesiński
dyrektor biura Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski