Na razie możesz odłożyć rower. Akcyza obniży cenę paliwa, ale na krótko
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym i tym samym wydłużył czas, w którym nie będzie pobierany podatek od detalicznej od sprzedaży paliw.
Reklama.
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym i tym samym wydłużył czas, w którym nie będzie pobierany podatek od detalicznej od sprzedaży paliw.
W czwartek 1 grudnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Równocześnie z głosowaniem nad nią głosowano nad kilkoma innymi ustawami. Decyzję podejmowało łącznie 250 posłów, z których 61 było za, 12 przeciw, a 177 wstrzymało się od głosu. Teraz nad ustawą będzie debatował Senat.
W nowym wydaniu przepisy dotyczące podatku akcyzowego przedłużają czas, w jakim nie będzie pobierany podatek od detalicznej od sprzedaży paliw. Regulacja ma charakter czasowy i będzie obowiązywała do 30 czerwca 2023 r. Dotychczasowe wstrzymywanie podatku ma się zakończyć wraz z końcem tego roku.
Jako najważniejszy cel nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym podano ograniczenie obowiązków administracyjnych oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie da się jednak zaprzeczyć, że kierowców najbardziej zainteresują niższe ceny paliw.
Ustawa wprowadzi możliwość opłacania podatków BLIK-iem (np. w e-Urzędzie Skarbowym). Wydłuży też możliwość korzystania ze starego typu kas fiskalnych do końca 2023 r.
Ministerstwo Finansów wskazało, że najważniejsze rozwiązanie w ustawie to to będące uproszczeniami dla podmiotów produkujących energię elektryczną, wykorzystując przy tym odnawialne źródła energii. Uproszczenia dotyczą ewidencji oraz zniesienia obowiązku wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych.
Jednocześnie wydłużają do 31 grudnia 2029 r. zwolnienie od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in, w których pojemność silnika spalinowego nie przekracza 2000 cm sześc. Dotychczasowe zwolnienie miało obowiązywać do końca 2022 r.
Po nowelizacji ustawy dodatkowo zostanie rozszerzony krąg podmiotów, które są uprawnione do zwrotu opłaty paliwowej. Zwiększy się też katalog przypadków, w których o zwrot będzie można występować.
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, jaki plan miały rząd i stacje benzynowe na utrzymanie ceny paliw. Serwis 300gospodarka.pl podał, że według ich prognoz dzięki marżom ceny nie byłyby wiele wyższe od obecnych.