INNPoland_avatar

"Był specyficznym, dziwnym stworzeniem". Poprosiliśmy AI, żeby napisała bajkę o ZUS-ie

Natalia Bartnik

07 grudnia 2022, 14:28 · 2 minuty czytania
ChatGPT to system sztucznej inteligencji, który można wykorzystać np. do wykonania matematycznych zadań oraz napisania bajki. Przedstawiamy, jak poradził sobie z pięcioma naszymi zadaniami.


"Był specyficznym, dziwnym stworzeniem". Poprosiliśmy AI, żeby napisała bajkę o ZUS-ie

Natalia Bartnik
07 grudnia 2022, 14:28 • 1 minuta czytania
ChatGPT to system sztucznej inteligencji, który można wykorzystać np. do wykonania matematycznych zadań oraz napisania bajki. Przedstawiamy, jak poradził sobie z pięcioma naszymi zadaniami.
ChatGPT może zarówno wykonywać obliczenia, jak pisać opowiadania Fot. Hu Xuejun/Associated Press/East News; ChatGPT
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • ChatGPT to Generative Pre-Trained Transformer, który służy do generowania tekstu
  • Po wpisaniu odpowiedniego polecenia przygotuje dla nas rozwiązanie zadania matematycznego albo napisze wiersz
  • Przedstawiamy kilka tekstów, które napisał dla nas ChatGPT, m.in. o tym, w jakich sytuacjach możemy przejść na L4

Obliczanie wybranej wartości

Pierwszym zadaniem dla ChatGPT-u było obliczenie wartości y, gdy x-2,5=4*7-y+5. Równanie zostało rozwiązane bardzo szybko, a dodatkowo otrzymaliśmy wyjaśnienie, jak je rozwiązać. Wartość y wyniosła 35,5.

Kiedy można pójść na L4?

Kolejnym zadaniem dla ChatGPT-u było podanie kilku przykładów, w których pracownik mógł skorzystać ze zwolnienia lekarskiego L4. Dostaliśmy 5 przykładów i krótkie wyjaśnienie, czym jest L4 oraz jak się o nie starać.

Czytaj także: Rewolucja w animacji. Właściciel Facebooka z nowym programem do robienia filmów

Jak zapamiętać wzór na pole trójkąta równoramiennego?

W odpowiedzi na to pytanie ChatGPT zaproponował kilka możliwości. Jedną z nich była technika mnemotechniczna. Oprócz metod na zapamiętywanie otrzymaliśmy oczywiście sam wzór.

Bajka o ZUS-ie

Gdy poprosiliśmy o napisanie bajki o ZUS-ie, okazało się, że zostanie napisana szybciej, gdy ZUS podamy w formie nieodmienionej. Treść tekstu zamieszczamy poniżej.

Wierszyk dla dziecka

Ostatnim zadaniem, jakim dostał ChatGPT, było napisanie wierszyka dla dziecka.

Czym jest ChatGPT?

O tym, czym jest ChatGPT, pisaliśmy niedawno w innym artykule w INNPoland. To nowa, ale na razie wciąż testowa usługa wykorzystująca sztuczną inteligencję. Od wyszukiwarki różni się tym, że zamiast podawać listę linków, udziela rzeczowej odpowiedzi.

"Kontakt" z chatbotem opiera się na dialogach, rozumie on nasz naturalny język i potrafi generować bardzo szczegółowe teksty. W tworzenie ChatGPT-u początkowo był zaangażowany Elon Musk, jednak z powodu wewnętrznych konfliktów zrezygnował z udziału w projekcie.

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, przyznał, że system jest "wczesną wersją demonstracyjną tego, co jest możliwe".

Wkrótce będziesz mógł mieć pomocnych asystentów, którzy z tobą porozmawiają, odpowiedzą na pytania i doradzą. Później możesz mieć coś, co zaczyna i wykonuje za ciebie zadania. W końcu możesz mieć coś, co zadziała i odkryje dla ciebie nową wiedzę.Sam Altmandyrektor generalny OpenAI

Minusem ChatGPT-u jest to, że po 2021 r. nie był aktualizowany, może więc podawać przedawnione dane i wprowadzać w błąd przy udzielaniu odpowiedzi.

Potrafi jednak całkiem dobrze odpowiadać na pytania, nawet te skomplikowane i mocno naukowe. Na tę chwilę nie potrafi pisać esejów, ale dzięki swoim odpowiedzi znaczne ułatwia naukę. OpenAI przyznał, że naprawienie tego problemu może być trudne, ponieważ AI nie nie jest w stanie odróżninić prawdy od kłamstwa.

Czytaj także: https://innpoland.pl/187987,aplikacja-lensa-ai-jak-dziala