logo
W październiku zmniejszyła się liczba ofert pracy Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Reklama.
  • W październiku, tak jak wcześniej we wrześniu, spadła liczba ofert pracy
  • Spadek liczby ogłoszeń rozpoczął się już w kwietniu
  • Obecnie wakatów nadal jest o wiele więcej niż przed pandemią
  • W Polsce brakuje ogłoszeń o pracę

    Katedra Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wspólnie przygotowały Barometr Ofert Pracy. Dzięki niemu udało się określić, jak wygląda sytuacja na rynku pracy.

    Okazało się, że w październiku spadła liczba ofert pracy. Co prawda wakatów wciąż jest więcej niż przed pandemią koronawirusa. Z czego to wynika? W czasie odbudowy covidowej pojawiła się ich rekordowa ilość.

    Jak wskazuje Barometr Ofert Pracy, liczba publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu wciąż się zmienia. W październiku po raz kolejny nastąpił spadek, wskaźnik ilości komunikatów o wakatach zmalał z wrześniowego 362,2 pkt. do 353,4 pkt.

    W ciągu ostatnich pięciu miesięcy wartość wskaźnika zmalała o 17 proc. Biorąc pod uwagę to, że spadek trwa już od kwietnia br., nosi on znamiona spadku koniunkturalnego, a nie jedynie chwilowego.

    Barometr Ofert Pracy

    Gdzie jest najmniej ofert pracy?

    Analitycy BIEC-u oraz KEiFWSIiZ-u stwierdzili, że przy wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym liczba internetowych ofert zatrudnienia spadła w każdym z województw. Jednak Barometr Ofert Pracy wskazał, że większa redukcja nastąpiła w województwach o relatywnie niskiej stopie bezrobocia.

    Biorąc pod uwagę przekrój regionalny, największe spadki w liczbie ogłoszeń zauważono w wielkopolskim, dolnośląskim i mazowieckim. Najmniejsze z kolei były w lubelskim oraz podkarpackim.

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Dlaczego pojawia się mało ogłoszeń o pracę?

    Choć ogólnie na stronach portali rekrutacyjnych jest jeszcze więcej ofert pracy niż przed rokiem, to przewaga ta szybko topnieje. W niektórych kategoriach liczba wakatów już znajduje się na poziomie niższym niż w analogicznym okresie sprzed roku. W poprzednich okresach dekoniunktury było to zwiastunem dalszego spadku, w tym m.in. redukcji liczby wakatów oraz poziomu zatrudnienia. W okresach poprzedniej dekoniunktury relatywnie gorszą sytuację obserwowano w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i usługach. 

    Barometr Ofert Pracy

    Twórcy Barometru Ofert Pracy za główną przyczynę obecnych spadków w liczbie ogłoszeń uznali klimat koniunktury gospodarczej nie tylko w samej Polsce, ale i na świecie. 

    – Sytuację pogarsza wysoka inflacja o charakterze popytowo-podażowym. Niepokojącym sygnałem są również zachowania menedżerów niektórych z największych amerykańskich korporacji technologicznych, którzy podejmują decyzje o masowych zwolnieniach – przekazali specjaliści.

    Zwrócili również uwagę na to, że w czasie poprzedniej dekoniunktury zaobserwowano gorszą sytuację w tych zawodach, które wymagają wykształcenia w zakresie naukach społecznych i usług. A jak wygląda sytuacja obecnie?

    W przypadku grup zawodowych, które na tle pozostałych dość dobrze radzą sobie w ostatnich miesiącach, jest praca fizyczna oraz usługi. Zła wiadomość jest taka, że ich sytuacja również się pogarsza. Najgorzej radzą sobie pracownicy z branży wymagających wykształcenia z zakresu nauk ścisłych.

    W okresie odbudowy covidowej nastąpił gwałtowny wzrost wakatów, ale niestety później równie gwałtownie został on spowolniony.

    W jakiej branży najwięcej zwolnień?

    W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, jakie branże planują przeprowadzenie zwolnień. Najbardziej dotknie to pracowników branży budowlanych. Aż 18 proc. pracodawców planuje redukcję zatrudnienia. 14 proc. przedsiębiorstw zajmujących się produkcją zamierza ich w ich ślady.

    Czytaj także: