INNPoland_avatar

Lepszy trup w szafie niż telewizor. Poczta Polska myśli, że jakiś ukrywasz

Natalia Bartnik

08 grudnia 2022, 17:18 · 3 minuty czytania
Kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzą, czy nie ukrywamy w domu telewizora, żeby uniknąć płatności za abonament RTV. Podatnika czeka za to kara.


Lepszy trup w szafie niż telewizor. Poczta Polska myśli, że jakiś ukrywasz

Natalia Bartnik
08 grudnia 2022, 17:18 • 1 minuta czytania
Kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzą, czy nie ukrywamy w domu telewizora, żeby uniknąć płatności za abonament RTV. Podatnika czeka za to kara.
Poczta Polska będzie sprawdzała, czy podatnik nie ukrywa w domu telewizora Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Pracownicy Poczty Polskiej będą sprawdzali, czy podatnik nie ukrywa w domu telewizora
  • Za nieopłacanie abonamentu RTV będzie trzeba zapłacić wysoką grzywnę
  • Niektóre osoby są jednak zwolnione z płacenia za abonament

Abonament za odbiornik RTV

Abonament RTV trzeba płacić, jeśli używa się telewizora albo radia. W 2023 r. kontrolerzy Poczty Polskiej znów będą sprawdzać, czy Polacy nie ukrywają ich w swoich domach, by uniknąć płacenia za abonament. Jak informuje strona rządowa, już niebawem opłata wzrośnie o 10 proc., a za jej brak grozi wysoki kara.

Na czym polega kontrola Poczty Polskiej?

Kontrolerzy z Poczty Polskiej mają możliwość kontrolowania naszych domów, aby sprawdzić, czy nie ukrywamy w nim niezarejestrowanego odbiornika TV lub radia. Jeśli tak będzie, kontroler nałoży na nas grzywnę.

Ale można tego w prosty sposób uniknąć. Wystarczy, że nie wpuścimy kontrolera do domu czy mieszkania. Okazuje się, że nie mamy takiego obowiązku. Pracownik Poczty musi najpierw podać płatnikowi cel swojej wizyty, nie może też podawać się za inną osobę. Pamiętajmy, że może również chcieć skontrolować nasz samochód.

Kara za brak wpłaty na abonament RTV

Niezarejestrowanie odbiornika oraz niepłacenie abonamentu RTV wiążą się z wysoką karą finansową. Może to być nawet 30-krotność stawki miesięcznej za abonament. Przykładowo za telewizor w 2023 r. grzywna wyniesie ponad 800 zł. Istnieje szansa, że zaległości się przedawnią, ale następuje to dopiero po 5 latach od roku, w którym należało uiścić opłatę.

Czytaj także: "Luka" w abonamencie radiowo-telewizyjnym. Sprawdź, czy się załapiesz

Kto musi płacić abonament radiowo-telewizyjny?

Zgodnie z prawem zarejestrowanie zakupionego odbiornika jest obowiązkowe. Podatnik może to zrobić na poczcie lub przez internet. To, czy faktycznie go używamy, nie jest istotne. Mimo że opłaty dokonuje się na rzecz mediów publicznych, nawet przy zrezygnowaniu z oglądania telewizji musimy opłacać abonament.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Są też osoby, które mimo posiadania radia lub telewizora nie muszą dokonywać wpłat. Są to osoby:

  • posiadające orzeczenie o I grupie inwalidzkiej;
  • ze znacznym stopniem niepełnosprawności;
  • z trwałą lub okresową niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym;
  • powyżej 60. roku życia, które otrzymały prawo do emerytury (o ile jej wysokość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia w skali miesiąca)

oraz:

  • inwalidzi wojenni i wojskowi;
  • seniorzy powyżej 75. roku życia;
  • kombatanci będący inwalidami, a także członkowie ich rodzin.

O posiadaniu kwalifikacji do zwolnienia należy poinformować urząd Poczty Polskiej. Nie dotyczy to osób w wieku od 75 lat. Zwolnienie obowiązuje od miesiąca następującego po zgłoszeniu. Pełna lista grup, które mogą z niego korzystać, znajduje się na stronie gov.pl.

Kontrolerzy sprawdzają radia w samochodach

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy uprawnieniu kontrolerów Poczty Polskiej. Mogą robić zdjęcia zaparkowanym na ulicy autom, w których jest radio. Potem sprawdzają, czy właściciel samochodu opłaca za nie abonament RTV.

Zobowiązane są do tego jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje i podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Dotyczy to też aut służbowych.

Czytaj także: https://innpoland.pl/185803,abonament-za-radio-samochodowe-kiedy-trzeba-placic