Miała być złotówka, ale zakon dopisał sześć zer. Tyle Kraków dał za park
Władze Krakowa po kilku latach sfinalizowały zakup parku Jalu Kurka. Początkowa cena wyniosła złotówkę, ale z czasem rekordowo się zwiększyła.
Reklama.
Władze Krakowa po kilku latach sfinalizowały zakup parku Jalu Kurka. Początkowa cena wyniosła złotówkę, ale z czasem rekordowo się zwiększyła.
Negocjacje dotyczące parku Jalu Kurka w Krakowie trwały dość długo, bo aż pięć lat. W 2017 r. władze miasta poinformowały o chęci zakupu Towarzystwo Boskiego Zbawiciela, prowincją polską zakonu salwatorianów. Rozmowy zostały zakończone sukcesem 14 grudnia 2022 r., o czym poinformowano na stronie internetowej Krakowa. Zamieszczono tam również wypowiedź prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Nie wszyscy są jednak zadowoleni z tego, jaką kwotę władze Krakowa wydały na park Jalu Kurka. Początkowo Towarzystwo Boskiego Zbawiciela miały wydzierżawić teren miastu za symboliczną złotówkę. Jednak w międzyczasie zaproponowano zamianę parku na teren znajdujący się w zasobie gminnym. Ostatecznie postanowiono, że Towarzystwo sprzeda park.
Działka o powierzchni wynoszącej ok. 1,7 hektara stała się własnością gminy Krakowa. Za teren zapłacono 10 mln 987 tys. zł, bo taka kwota została podana przez rzeczoznawcę. Umowa objęła również służebność drogową na części działki sąsiedniej.
O planach dotyczących parku opowiedziała Marta Witkowicz, dyrektorka Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa.
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o kościele, który Arcybiskupstwo Wrocławskie dostały od miasta za złotówkę, a postanowiły sprzedać za 2,5 mln zł. Mowa o kościele pofranciszkańskim, który znajduje się w Brzegu w okolicy Wrocławia.
"Wprost" poinformował, że na wzrost ceny wpłynęła renowacja budynku oraz fakt, że razem z nim sprzedawana jest działa, na której się znajduje. Kościół jest nieużytkowany sakralnie od setek lat. Jego powierzchnia to 950 mkw, natomiast działa zajmuje 17,93 ara.
Jacek Majchrowski
prezydent Krakowa
Marta Witkowicz
dyrektorka Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa