Przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie działał największy blok energetyczny w Polsce. Czy jesteśmy przygotowani na taką ewentualność? Zobacz, co mówią eksperci na temat usterki.
Reklama.
Reklama.
Największy blok energetyczny w Polsce zmaga się z usterką
Blok w Elektrowni Kozienice ma zostać wyłączony z użytku na ponad 2 tygodnie
Wiele zależy od tego, czy inne bloki węglowe będą dalej działać bez problemów
Usterka w największym bloku energetycznym w Polsce
22 grudnia 2022 r. Enea Wytwarzanie (Elektrownia Kozienice) opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat. Okazuje się, że największy blok energetyczny w Polsce B11 zmaga się z awarią układu parowego, przez którą ostatecznie blok będzie musiał wstrzymać pracę.
Jak poinformowało przedsiębiorstwo, usterka została wykryta w czasie eksploatacji, dlatego pierwszą decyzją w tej sprawie było ograniczenie mocy. Następnym etapem będzie czasowe wyłączenie bloku, które ma umożliwić dokładne określenie powodu, dla którego wystąpiła awaria.
Zanim uda się wyeliminować źródło problemu i naprawić układ parowy, Enea Wytwarzanie będzie musiała wstrzymać działanie bloku energetycznego. Wytwarzanie mocy ma nastąpić nocą z 23 na 24 grudnia, a więc równocześnie z rozpoczęciem okresu świątecznego. Termin ten miał zostać ustalony w porozumieniu z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.
Elektrownia Kozienice podkreśliła, że"jest to czas zmniejszonego zapotrzebowania na energię elektryczną". Z tego względu już w poprzednich latach B11 w ogóle nie pracował w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
A kiedy największy w Polsce blok energetyczny znów zacznie działać? Eksperci oszacowali, że prawdopodobnie nastąpi to już 8 stycznia 2023 r. Enea Wytwarzanie zamieściła na swojej stronie internetowej informację od PSE.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jakie będą ceny prądu w 2023 r.?
To, że według prognoz w przyszłym roku ceny prądu będą jeszcze wyższe, nie powinno nikogo dziwić. W zależności od dystrybutora mogą wzrosnąć nawet o 56-61 proc., jednak niektóre gospodarstwa domowe mają szansę na opłacanie niższych rachunków za energię. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland.
Cena za energię elektryczną nie wzrośnie, gdy nie zostanie przekroczony limit zużycia. Wynosi on:
2000 kWh rocznie – w większości przypadków;
2600 kWh rocznie – dla gospodarstw domowych osób niepełnosprawnych;
3000 kWh rocznie – dla gospodarstw domowych rolników oraz tych, które zamieszkują rodzice z co najmniej trójką dzieci mających Kartę Dużej Rodziny.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
PSE zapewnia, że tymczasowa i krótkotrwała niedostępność bloku B11 w Elektrowni Kozienice nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie systemu energetycznego, który pozostanie stabilny i zbilansowany. Korzystne warunki pogodowe i istotnie zmniejszone zapotrzebowanie na energię w okresie świątecznym sprawia, że jest to czas na naprawy jednostek wytwórczych.