Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje znieść obowiązek, jaki wcześniej był nałożony na sprzedawców prądu. Możliwe, że nie będą musieli podawać odbiorcom jednej z informacji o energii.
Reklama.
Reklama.
Ministerstwa Klimatu i Środowiska stworzyło nowy projekt rozporządzenia taryfowego
Sprzedawcy prądu zostaną zwolnieni z dotychczasowego obowiązku dotyczącego struktury prądu
Jednymi z czynników, które spowodowały zmianę, są "wyjątkowe rozwiązania", które zastosowano w zakresie cen energii elektrycznej
Zmiana dla sprzedawców prądu w 2023 r.
Zgodnie z projektem rozporządzenia taryfowego, którego autorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ze sprzedawców prądu zostanie zdjęty jeden z obowiązków. Mianowicie od 1 stycznia 2023 r. do 2024 r. nie będą musieli podawać klientom informacji dotyczących struktury energii. Informację opublikowała Polska Agencja Prasowa.
Centrum Informacji o Rynku Energii na swojej stronie internetowej podało strukturę źródeł produkcji energii elektrycznej w Polsce w dniu 26.12.2022 r. Podajemy kilka największych wartości:
Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerki Klimatu i Środowiska Anny Moskwy został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL), dotyczy on szczegółowych zasad kształtowania oraz kalkulowania taryf, a także rozliczania przy obrocie energią elektryczną.
W "ocenie skutków regulacji" czytamy, że konieczność informowania o strukturze energii została zniesiona ze względu na to, że już wcześniej wprowadzono rozwiązania dotyczące cen energii elektrycznej i jej taryfowania w 2023 r.
"Przedsiębiorstwa obrotu (...) informowałyby odbiorców o strukturze kosztów składających się na cenę energii elektrycznej, która w 2023 r. nie będzie miała zastosowania do tych odbiorców (...). W takim przypadku informacja (...) byłaby informacją nieprecyzyjną, która mogłaby wprowadzać odbiorców w błąd" – czytamy w uzasadnieniu, jakie cytuje pap.pl.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Kiedy tańsza energia z atomu?
Ile jeszcze Polacy będą czekać na tańszą energię? Wicepremier Jacek Sasin podał, że ceny prądu będą niższe już za 10 lat. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland. Dzięki współpracy z Koreą Południową w 2032 r. w Polsce staną dwie elektrownie atomowe. Wicepremier wypowiedział się na ten temat na antenie Polsat News.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Mam nadzieję, że proces budowy będzie szybki (...) zajmie to ok. 10. Przypomnę, że projekt rządowy zakłada, że pierwszy reaktor ruszy w roku 2033, tu mówimy o 10 latach, wiec mniej więcej w tym samym momencie będziemy mieli dwie elektrownie jądrowe. (...) Dzięki tej inwestycji zwiększy się konkurencyjność polskiej gospodarki.