Aplikacja oparta o AI, czyli sztuczną inteligencję podbija świat. Mało kto wie, że za jej stworzeniem stoi Polak – Wojciech Zaremba. W CV może sobie wpisać m.in. zakładanie start up'u z Elonem Muskiem. To nie wszystko.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Polak jednym z twórców hitowego ChatGPT. To Wojciech Zaremba
Pochodzi z Kluczborka, zakładał firmę z Elonem Muskiem, studiował w Warszawie, Paryżu i Nowym Jorku
Zaremba przekonuje, że pracuje nad tym, by AI nie zniszczyła ludzkości
Wojciech Zaremba jest współzałożycielem OpenAI. Aplikacja udostępniła niedawno ChatGPT, czyli narzędzie oparte o sztuczną inteligencję, o którym w różnych aspektach pisaliśmy już w INNPoland.
Sam przy wigilijnym stole pokazałem moim rodzicom na czym polega ChatGPT. Poprosiłem nawet aplikację o napisanie dla nich spersonalizowanego wiersza. Wyszło mizernie, daleko tym wypocinom do Baczyńskiego, rymów było jak na lekarstwo. Inną aplikację od OpenAI poprosiłem o namalowanie dla nich obrazu, tu było już znacznie lepiej.
Aplikacja jest jednak oparta o uczeniemaszynowe, czyli z każdym pytaniem i udzielaniem odpowiedzi staje się coraz "mądrzejsza", przez co coraz lepiej działa. Z kolei fakt, że za powstaniem OpenAI stoi Polak jest co najmniej godny odnotowania.
Start-up z Elonem
Wracając do uzdolnionego Polaka. Wojciech Zaremba, jak podają wirtualnemedia.pl, pochodzi z Kluczborka, studiował w Warszawie, Paryżu i NowymJorku, a startup zakładał z samym Elonem Muskiem.
Jak twierdzi, pracuje nad tym, by sztucznainteligencja nie zniszczyła ludzkości. Z kolei najbardziej znanym jego dziełem jest zdobywający coraz większą popularność ChatGPT. Wystarczyło zaledwie 5 dni, by osiągnąć to, co Netflix w 3,5 roku – zgromadzić milion użytkowników.
OpenAI powstał w 2015 roku, stworzony przez SamaAltmana i ElonaMuska (odszedł z firmy w 2019 roku) oraz właśnie WojciechaZarembę.
Polak i sztuczna inteligencja
Zaremba, jak podaje Spider's Web, urodził się w 1988 roku w Kluczborku. Od dziecka związany z przedmiotami ścisłymi – stworzył w piwnicy własne laboratorium, a na kółko chemiczne zapisał się już w drugiej klasie podstawówki.
W 2007 roku, mając zaledwie 19 lat, zdobył srebrny medal na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej w Wietnamie. Studiował na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, a także na paryskiej Ecole Polytechnique.
Jest stypendystą North American Google PhD Fellows. W 2016 roku na Uniwersytecie Nowego Jorku obronił doktorat z uczenia maszynowego.
Od 2009 roku związany był z producentem kart graficznych – firmą Nvidia. Później pracował w Google Brain, a następnie w Facebook AI Research.
Naturalny język sztucznej inteligencji
Obecnie w OpenAI przede wszystkim kieruje zespołem zajmującym się przetwarzaniem języka naturalnego oraz nadzorowanie projektu Codex (model AI pozwalający na przetwarzanie języka naturalnego na kod). W przeszłości odpowiadał również za dział OpenAI pracujący nad rozwojem robotyki.
W rozmowie z "Forbesem" powiedział, że misją OpenAI jest zbudowanie takiej sztucznej inteligencji, by zmaksymalizować korzyści dla ludzkości i jak najbardziej ograniczyć jej destrukcję.
Dlatego w swojej pracy skupia się na AGI, czyli artificialgeneralintelligence, to taka odmiana AI, z przymiotnikiem "ogólna" w nazwie. Odnosi się do tego, że ma być zdolna do rozumienia lub uczenia się każdego zadania, które może wykonać człowiek.
– Takie AI będzie jednym z najbardziej przełomowych wynalazków naszych czasów, ponieważ umożliwi produkcję dowolnej liczby dóbr materialnych. Będzie też w stanie pomagać ludziom przy programowaniu, edukacji, medycynie, budowaniu nowych wynalazków i dowolnym innym zadaniu – powiedział Zaremba.
Podkreślił też, że temat zagrożenia związanego z technologią AI jest fundamentalną częścią OpenAI od samego początku jej istnienia.
– Zajmowaliśmy się tym tematem bardzo wcześnie, nawet gdy był on uważany za absurdalny. To nie wszystko. Prowadzimy również badania naukowe nad nadzorem sztucznej inteligencji. Bez odpowiedniego nadzoru, AI może źle zrozumieć polecenie człowieka
Nagrody i wyróżnienia
Już w 2017 roku Wojciech Zaremba trafił na listę najbardziej wpływowych Polaków przed 30. rokiem życia, opracowanym przez "Forbesa".
W 2019 roku pojawił się na liście 35 innowatorów mających mniej niż 35 lat. Listę "Innovators Under 35" opublikował "MIT Technology Review", magazyn wydawany przez Massachusetts Institute of Technology. Trafiają na nią najlepsi młodzi naukowcy z całego świata.
W 2022 roku został laureatem plebiscytu Leaders of the Future "Forbesa". Od ponad 6 lat mieszka w San Francisco w USA.