INNPoland_avatar

Współpracował z Muskiem, stworzył słynny ChatGPT. Polak z Kluczborka podbija świat

Paweł Orlikowski

30 grudnia 2022, 12:06 · 3 minuty czytania
Aplikacja oparta o AI, czyli sztuczną inteligencję podbija świat. Mało kto wie, że za jej stworzeniem stoi Polak – Wojciech Zaremba. W CV może sobie wpisać m.in. zakładanie start up'u z Elonem Muskiem. To nie wszystko.


Współpracował z Muskiem, stworzył słynny ChatGPT. Polak z Kluczborka podbija świat

Paweł Orlikowski
30 grudnia 2022, 12:06 • 1 minuta czytania
Aplikacja oparta o AI, czyli sztuczną inteligencję podbija świat. Mało kto wie, że za jej stworzeniem stoi Polak – Wojciech Zaremba. W CV może sobie wpisać m.in. zakładanie start up'u z Elonem Muskiem. To nie wszystko.
Polak Wojciech Zaremba współtwórcą OpenAI i ChatGPT Fot. youtube.com/@ycombinator
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Polak jednym z twórców hitowego ChatGPT. To Wojciech Zaremba
  • Pochodzi z Kluczborka, zakładał firmę z Elonem Muskiem, studiował w Warszawie, Paryżu i Nowym Jorku
  • Zaremba przekonuje, że pracuje nad tym, by AI nie zniszczyła ludzkości

Wojciech Zaremba jest współzałożycielem OpenAI. Aplikacja udostępniła niedawno ChatGPT, czyli narzędzie oparte o sztuczną inteligencję, o którym w różnych aspektach pisaliśmy już w INNPoland.

Sam przy wigilijnym stole pokazałem moim rodzicom na czym polega ChatGPT. Poprosiłem nawet aplikację o napisanie dla nich spersonalizowanego wiersza. Wyszło mizernie, daleko tym wypocinom do Baczyńskiego, rymów było jak na lekarstwo. Inną aplikację od OpenAI poprosiłem o namalowanie dla nich obrazu, tu było już znacznie lepiej.

Aplikacja jest jednak oparta o uczenie maszynowe, czyli z każdym pytaniem i udzielaniem odpowiedzi staje się coraz "mądrzejsza", przez co coraz lepiej działa. Z kolei fakt, że za powstaniem OpenAI stoi Polak jest co najmniej godny odnotowania.

Start-up z Elonem

Wracając do uzdolnionego Polaka. Wojciech Zaremba, jak podają wirtualnemedia.pl, pochodzi z Kluczborka, studiował w Warszawie, Paryżu i Nowym Jorku, a startup zakładał z samym Elonem Muskiem.

Jak twierdzi, pracuje nad tym, by sztuczna inteligencja nie zniszczyła ludzkości. Z kolei najbardziej znanym jego dziełem jest zdobywający coraz większą popularność ChatGPT. Wystarczyło zaledwie 5 dni, by osiągnąć to, co Netflix w 3,5 roku – zgromadzić milion użytkowników.

OpenAI powstał w 2015 roku, stworzony przez Sama Altmana i Elona Muska (odszedł z firmy w 2019 roku) oraz właśnie Wojciecha Zarembę.

Polak i sztuczna inteligencja

Zaremba, jak podaje Spider's Web, urodził się w 1988 roku w Kluczborku. Od dziecka związany z przedmiotami ścisłymi – stworzył w piwnicy własne laboratorium, a na kółko chemiczne zapisał się już w drugiej klasie podstawówki.

W 2007 roku, mając zaledwie 19 lat, zdobył srebrny medal na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej w Wietnamie. Studiował na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, a także na paryskiej Ecole Polytechnique.

Jest stypendystą North American Google PhD Fellows. W 2016 roku na Uniwersytecie Nowego Jorku obronił doktorat z uczenia maszynowego.

Od 2009 roku związany był z producentem kart graficznych – firmą Nvidia. Później pracował w Google Brain, a następnie w Facebook AI Research.

Naturalny język sztucznej inteligencji

Obecnie w OpenAI przede wszystkim kieruje zespołem zajmującym się przetwarzaniem języka naturalnego oraz nadzorowanie projektu Codex (model AI pozwalający na przetwarzanie języka naturalnego na kod). W przeszłości odpowiadał również za dział OpenAI pracujący nad rozwojem robotyki.

W rozmowie z "Forbesem" powiedział, że misją OpenAI jest zbudowanie takiej sztucznej inteligencji, by zmaksymalizować korzyści dla ludzkości i jak najbardziej ograniczyć jej destrukcję.

Dlatego w swojej pracy skupia się na AGI, czyli artificial general intelligence, to taka odmiana AI, z przymiotnikiem "ogólna" w nazwie. Odnosi się do tego, że ma być zdolna do rozumienia lub uczenia się każdego zadania, które może wykonać człowiek.

– Takie AI będzie jednym z najbardziej przełomowych wynalazków naszych czasów, ponieważ umożliwi produkcję dowolnej liczby dóbr materialnych. Będzie też w stanie pomagać ludziom przy programowaniu, edukacji, medycynie, budowaniu nowych wynalazków i dowolnym innym zadaniu – powiedział Zaremba.

Podkreślił też, że temat zagrożenia związanego z technologią AI jest fundamentalną częścią OpenAI od samego początku jej istnienia.

– Zajmowaliśmy się tym tematem bardzo wcześnie, nawet gdy był on uważany za absurdalny. To nie wszystko. Prowadzimy również badania naukowe nad nadzorem sztucznej inteligencji. Bez odpowiedniego nadzoru, AI może źle zrozumieć polecenie człowieka

Nagrody i wyróżnienia

Już w 2017 roku Wojciech Zaremba trafił na listę najbardziej wpływowych Polaków przed 30. rokiem życia, opracowanym przez "Forbesa".

W 2019 roku pojawił się na liście 35 innowatorów mających mniej niż 35 lat. Listę "Innovators Under 35" opublikował "MIT Technology Review", magazyn wydawany przez Massachusetts Institute of Technology. Trafiają na nią najlepsi młodzi naukowcy z całego świata.

W 2022 roku został laureatem plebiscytu Leaders of the Future "Forbesa". Od ponad 6 lat mieszka w San Francisco w USA.

Czytaj także: https://innpoland.pl/188503,jak-stworzyc-playliste-przy-uzyciu-ai-prosty-i-szybki-sposob