INNPoland_avatar

Rząd chce walczyć z patodeweloperką. Ekspert wyjaśnia, jakie nieruchomości podrożeją

Maria Glinka

04 stycznia 2023, 18:26 · 3 minuty czytania
Koniec z balkonami w zbyt małych odległościach czy przyklejonymi do siebie budynkami – rząd chce walczyć z patodeweloperką. Resort rozwoju zapowiada zmiany w warunkach technicznych i dwóch ustawach. Zdaniem eksperta korekty sprawią, że budowy się opóźnią, a za małe lokale zapłacimy więcej.


Rząd chce walczyć z patodeweloperką. Ekspert wyjaśnia, jakie nieruchomości podrożeją

Maria Glinka
04 stycznia 2023, 18:26 • 1 minuta czytania
Koniec z balkonami w zbyt małych odległościach czy przyklejonymi do siebie budynkami – rząd chce walczyć z patodeweloperką. Resort rozwoju zapowiada zmiany w warunkach technicznych i dwóch ustawach. Zdaniem eksperta korekty sprawią, że budowy się opóźnią, a za małe lokale zapłacimy więcej.
Ekspert komentuje zmiany, które mają zwalczyć patodeweloperkę Jakub Kaminski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Resort rozwoju zapowiada kilka zmian, których celem jest poprawa komfortu mieszkańców budynków wielorodzinnych
  • W planach jest m.in. zwiększenie odległości między budynkami czy balkonami
  • Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, przyznaje w rozmowie z INNPoland.pl, że zmiany mogą podnieść koszty inwestycji i je opóźnić

Koniec z patodeweloperką? Resort proponuje zmiany

Balkon z widokiem na ścianę sąsiedniego budynku w Szczecinie już dawno stał się symbolem polskiej patodeweloperki. Lata mijają, a takich przykładów jest coraz więcej.

W związku z tym Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) bierze się za porządkowanie zasad budowy budynków wielorodzinnych. W trosce o komfort mieszkańców planuje zmodyfikować warunki techniczne i znowelizować ustawę Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzeń. W środę 4 stycznia poznaliśmy szczegóły tych rozwiązań.

Większe odległości i bardziej prywatne balkony

Resort zamierza zwiększyć wymagania dotyczące odległości poszczególnych budynków. Proponuje, aby budynki mieszkalne wielorodzinne były oddalone od granicy działki do 6 metrów.

Poza tym chce, aby balkony zapewniały większą prywatność. W tym celu chce wprowadzić zasadę, zgodnie z którą między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będą musiały być co najmniej 4 metry. Natomiast w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie, trzeba będzie stosować przegrody o konkretnej wysokości i grubości.

Lokal użytkowy z minimalnym limitem powierzchni. Między terenami dodatkowe przerwy

W związku z tym, że czasami lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne, niektórzy wykorzystują je jako mieszkania. Dlatego resort chce, aby minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w nowym budownictwie wynosiła 25 mkw., a więc tyle samo co minimalna powierzchnia mieszkania.

Co więcej, ministerstwo chce zwiększyć czas nasłoneczniania pokoi z 3 do 3,5 godzin (między 7:00 a 17:00), z wyjątkiem tych zlokalizowanych w zabudowie śródmiejskiej. W planach jest także ograniczenie "betonozy" - po placach i skwerach publicznych trzeba będzie zapewnić co najmniej 20 proc. terenu biologicznie czynnego.

Wśród propozycji pojawiło się także wprowadzenie przerw między terenami, dzięki czemu droga pokonywana przez mieszkańców poszczególnych bloków ulegnie skróceniu. W dalszym ciągu trwają także prace nad doprecyzowaniem kwestii wyglądu placu zabaw, jego wyposażenia i powierzchni.

Z kolei zmiany w ustawach zakładają, że pojawi się wymóg przeprowadzenia badania poziomu hałasu jeszcze przed oddaniem budynku do użytku. Poza tym balkony miałyby nie być wliczanie do powierzchni zabudowy.

Wyższy standard to wyższy koszt. Ekspert o skutkach zmian

Co na temat najnowszych propozycji uważają eksperci? Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, tłumaczy w rozmowie z redakcją INNPoland.pl, że zmiany proponowane przez resort "dotyczą części rynku, a coś, co nazywamy patodeweloperką, to skromna nisza".

– Nowe wymagania podniosą koszt inwestycji. Jeżeli wprowadzamy nowe reguły, które podnoszą standard, to za ten wyższy standard musimy zapłacić więcej – podkreśla.

Polacy wcale nie marzą, aby kupować małe mieszkania, ale niektórych tylko na takie stać. Jeżeli nie będzie można budować skromnych lokali, to może nieznacznie, ale podaż zostanie ograniczona. Z jednej strony może to być popularne hasło "walki z patodeweloperką", ale z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że jeżeli zwalczy się mniejsze lokale, w których standard rzecz jasna jest czasami dyskusyjny, to na rynku będą dostępne tylko droższe nieruchomościBartosz Turekgłówny analityk HRE Investments

Zdaniem analityka zmiany mogą wydłużyć czas realizacji konkretnych projektów. – Korekty zasad będą miały wpływ na część projektów. Deweloperzy, którzy mają w planach osiedla niespełniające wymagań, będą musieli zmienić projekty. W rezultacie opóźni się budowa, a wyższe koszty zostaną przeniesione na potencjalnych nabywców. Jeśli wyższy standard będzie wymagany ustawą, to trzeba będzie po prostu zapłacić więcej za te mieszkania – przekonuje Turek.

Czytaj także: https://innpoland.pl/189103,pierwsze-mieszkanie-i-kredyt-2-proc-pojawiaja-sie-pierwsi-kombinatorzy