Już niedługo zacznie obowiązywać nowe prawo dla osób wynajmujących mieszkanie. Przy rozliczaniu będzie konieczne stosowanie ryczałtu, ale jest sposób, by nie płacić większego podatku.
Reklama.
Reklama.
Od przyszłego roku wchodzi nowe prawo dla osób wynajmujących mieszkanie
Aby nie płacić większego podatku, wynajmujący będzie musiał podpisać nową umowę o wykorzystaniu mediów
Po wprowadzeniu zmian konieczne będzie stosowanie ryczałtu przy rozliczaniu
Nowa umowa przy opłatach za media
Już w styczniu zacznie obowiązywać nowe prawo dla wynajmujących mieszkanie. Części z nich uda się uniknąć płacenia większego podatku, ale tylko pod warunkiem podpisania nowej umowy o wykorzystaniu mediów.
W przeciwnym razie przy rozliczaniu konieczne będzie stosowanie ryczałtu. Jak podaje wyborcza.biz.pl, oznacza to koniec amortyzacji, a więc likwidację opcji odliczania kosztów.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Nowe prawo wynajmu – szczegóły
Jak nie stracić przy nowym prawie dla właścicieli mieszkań? Aby zabezpieczyć się przed podatkiem od opłat za media, wystarczy podpisać na nie nową umowę. Z treści zmusi jasno wynikać, że za wodę, prąd, ogrzewanie czy wywóz śmieci płaci najemca. Dostosowanie musi nastąpić w czasie od 1 stycznia 2023 r.
Jeśli w umowie nie będzie to zapisane wprost, urząd skarbowy za przychód właściciela mieszkania wszystkie przekazane mu pieniądze, również te będące opłatami za media. A to z kolei oznacza wyższy podatek.
Szczegóły wyjaśnia Robert Nogacki, partner zarządzający Kancelarii Prawnej Skarbiec. Jego wypowiedź zacytował serwis wyborcza.biz.pl.
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, że Polacy nie mają pieniędzy na kupno własnego mieszkania. Jednak wciąż ma się opłacać bardziej niż wynajem, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez GfK, platformę świadczącą usługi konsultingowe dla branży produktów konsumenckich.
Powyższą opinię miało 60 proc. ankietowanych. Jak poinformowała "Rzeczpospolita" ze względu na zbyt wysokie ceny Polacy żądają ich uregulowania oraz wsparcia ze strony rządu.
Z raportu "Evaluer Index 2022", który przygotowała spółka Emmerson Evaluation, wynika jednak, że na przełomie 2022/2023 możemy się spodziewać niższych cen na rynku wtórnym, co może dać okazje do zakupu mieszkania.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
W umowie warto również, jeśli płatności dokonywane są przelewem bankowym, przewidzieć mechanizm ich podziału, tj. zobowiązać najemcę, aby ten kwotę czynszu przesyłał jednym przelewem, a opłaty drugim. Warto dbać o to, aby oba były odpowiednio zatytułowane. Pozwoli to uniknąć potencjalnych komplikacji w przyszłości.
Robert Nogacki
partner zarządzający Kancelarii Prawnej Skarbiec
W najnowszym, wrześniowym badaniu kluczowych trendów wśród konsumentów GfK podało, że już 72 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości. Dodatkowo 56 proc. badanych uważa, że państwo powinno uregulować kwestie wzrostu cen nieruchomości – i ta grupa rośnie.