logo
Rząd tworzy rejestr PESEL. Utrudni zakupy w sieci? Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News
Reklama.
  • Branża e-commerce zadrżała. Nowy rządowy rejestr może utrudnić zakupy metodą "kup teraz, zapłać później
  • Rząd stworzy rejestr numerów PESEL. Każdy będzie mógł go zablokować, jeśli straci dokumenty
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan, konsekwencje mogą być dotkliwe dla e-handlu
  • Rząd utworzy specjalny rejestr, w którym po wycieku lub kradzieży danych będzie można zastrzec swój numer PESEL – informuje money.pl. To nałoży nowy obowiązek na firmy, będą musiały sprawdzić przed zawarciem umowy, czy numer nie został zablokowany.

    Jak ostrzega Konfederacja Lewiatan, obowiązek ten może uniemożliwić zakupy online milionom klientów, korzystających z finansowania "kup teraz, zapłać później".

    Państwowy rejestr ma zapobiec sytuacji, w której przestępcy wykorzystują wykradzione dane, a okradziona osoba dowiaduje się o tym po fakcie, bo nie jest w stanie realnie się zabezpieczyć.

    Do zastrzegania numeru PESEL posłuży istniejąca i działająca aplikacja mObywatel. Zastrzeżenia danych będzie też można dokonać osobiście w dowolnym urzędzie gminy.

    Obowiązek sprawdzania numeru PESEL w rejestrze w pierwszej kolejności zostanie nałożony na banki i instytucje udzialające pożyczki i kredyty, a także wobec notariuszy.

    Problem dla sektora e-commerce

    Zdaniem Konfederacji Lewiatan, jak czytamy na money.pl, nowe przepisy mogą negatywnie wpłynąć właśnie na banki i firmy pożyczkowe, co w konsekwencji może być dotkliwe dla polskiego sektora e-commerce. W przypadku, gdy PESEL będzie zastrzeżony, instytucja nie będzie mogła udzielić kredytu, pożyczki lub zawrzeć umowy.

    Jak podkreśla na łamach portalu dr Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan, wprowadzenie takich rozwiązań "doprowadzi do rezygnacji z płatności metodą "kup teraz, zapłać później" lub wymusi na rynku budowanie usług w modelu niepodlegającym przepisom ustawy o kredycie konsumenckim, co wpłynie negatywnie na udzielanie tego typu finansowania".

    Zdaniem Musielak, usługi płatności odroczonych cechują się wysoką spłacalnością, co przekłada się na niskie ryzyko dokonania przez złodzieja nieuprawnionej transakcji, opierającą się na kradzionej tożsamości. Jeśli firma, mimo zastrzeżenia numeru PESEL, zawrze umowę, to nie będzie mogła rościć sobie praw z tego tytułu.

    Sądy, przy ewentualnym sporze, mają z urzędu sprawdzać datę zastrzeżenia. Z kolei klient, chcąc wziąć kredyt lub pożyczkę, będzie mógł czasowo zdjąć blokadę, a następnie ją przywrócić.

    Kara za brak wymiany dowodu. W 2023 dotyczy to 2 milionów Polaków

    Wcześniej w INNPoland informowaliśmy o konieczności dopilnowania terminu wymiany dowodu. Jeśli się tego nie przypilnuje, będzie groziła sroga kara, a w 2023 roku dotyczy to ponad 2 mln Polaków.

    Posiadanie ważnego dowodu osobistego jest obowiązkiem wszystkich (chyba że nie spełnia się określonych warunków). W tym roku wymiany dokumentów muszą dokonać 2 mln 120 tys. 500 osób – podało Ministerstwo Cyfryzacji.

    W 2023 r. do wymiany dowodów osobistych zobowiązani są ci, którzy urodzili się w roku 1995 r. i otrzymali je w 2013 r. Jeśli tego nie zrobią i będą posługiwać się nieaktualnym dokumentem, może być na nich nałożona kara ograniczenia wolności lub grzywna w wysokości 5 tys. zł.

    Jak wymienić dowód osobisty?

    Instrukcję wymiany dowodu osobistego zamieściła Platforma e-Usług Publicznych (PEUP). Wniosek o wymianę należy złożyć w urzędzie dowolnej gminy na 30 dni przed upływem daty ważności już posiadanego. Razem z wnioskiem należy przedłożyć następujące dokumenty: dowód osobisty podlegający wymianie; jedną fotografię, która spełnia określone warunki.

    Wymiana dokumentu jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku, a w terminie do 30 dni zostanie poinformowany o jego statusie.

    Czytaj także: