INNPoland_avatar

Tusk o wyższym wieku emerytalnym. Wiemy, co zrobi PO po wygranych wyborach

Natalia Bartnik

11 stycznia 2023, 16:11 · 3 minuty czytania
Temat emerytur oraz wieku emerytalnego regularnie powraca przed wyborami. Odniósł się do nich również Tusk podczas środowej konferencji prasowej.


Tusk o wyższym wieku emerytalnym. Wiemy, co zrobi PO po wygranych wyborach

Natalia Bartnik
11 stycznia 2023, 16:11 • 1 minuta czytania
Temat emerytur oraz wieku emerytalnego regularnie powraca przed wyborami. Odniósł się do nich również Tusk podczas środowej konferencji prasowej.
Donald Tusk nie planuje podnosić wieku emerytalnego Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Podczas środowej konferencji prasowej Donald Tusk zapowiedział, że jeśli wygra wybory, nie podniesie wieku emerytalnego
  • Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej Polacy powinni sami decydować o tym, kiedy chcą przejść na emeryturę
  • Mateusz Morawiecki sugerował, że Tusk jest zwolennikiem przeciwnej opcji

Donald Tusk nie podniesie wieku emerytalnego

11 stycznia odbyła się konferencja prasowa zwołana przez lidera partii Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, dotycząca środków, jakie Polska ma dostać z Krajowego Planu Odbudowy. Dziennikarze zapytali go wtedy także o plany, jakie ma w kwestii wieku emerytalnego.

Czytaj także: Środki z KPO. "Morawiecki to agent Tuska w Brukseli”

Tusk zapowiedział, że jeśli wygra wybory, nie podniesie wieku emerytalnego. Według niego Polacy i Polki powinni sami decydować o tym, kiedy chcą zakończyć pracę. Dodał, że właśnie z tego powodu uważa sprawę za zamkniętą.

Portal next.gazeta.pl zwrócił uwagę na to, że liderowi PO zależało na podkreśleniu tej kwestii ze względu na sugestie premiera. Mateusz Morawiecki insynuował bowiem, że Tusk będzie dążył do wydłużenia czasu, w jakim mamy przechodzić na emerytury. Przypomniał również, że zanim PO wygrało wybory, składało podobne obietnice, a ostatecznie wiek podniosło.

PiS obniżył wiek emerytalny

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, że Prawo i Sprawiedliwość podniosło wiek emerytalny, ale w efekcie spadła wysokość emerytur. Partia chcąc wywołać pozytywne wrażenie na wyborcach mówi jednak tylko o tym pierwszym, a nie wspomina, że emeryci i emerytki tracą przez to nawet 1200 zł miesięcznie. Pozostawienie wieku emerytalnego na wcześniejszym poziomie sprawiłoby, że emeryci dostawaliby świadczenie wyższe choćby o "tylko" kilkaset złotych.

– Dokładnie 10 lat temu PO i PSL wystawiły pewnego rodzaju wyrok na wszystkich polskich pracowników: dla ciężko pracujących kobiet na terenach wiejskich podnieśli wiek emerytalny z 55 do 67 lat. Dla kobiet, które pracowały w różnych zakładach pracy, z 60 roku życia wiek emerytalny [podnieśli – red.] do 67, a dla mężczyzn o dwa lata, z 65 na 67 lat – mówił jeszcze kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki.

Ekspert rynku emerytalnego i założyciel Debaty Emerytalnej Oskar Sobolewski w rozmowie z Business Insiderem zwrócił uwagę na to, że w przypadku kobiet "reforma wyrównująca i podnosząca wiek emerytalny była rozłożona na prawie 30 lat".

A jak przygotować się na przejście na emeryturę? O tym mówi prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podkreśliła, że przesunięcie decyzji o przejściu na emeryturę nawet na rok później sprawi, że świadczenie będzie wyższe.

Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 proc. Jeżeli pracujemy, to na nasze konto emerytalne wciąż wpływają składki, a cały zebrany kapitał jest corocznie waloryzowany – w tym roku 9,33 proc. Ponadto do obliczeń przyjmuje się krótsze trwanie życia. prof. Gertruda Uścińskaprezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Czytaj także: https://innpoland.pl/188848,spolka-pge-sa-przejmie-pkp-energetyka-sasin-w-komentarzu-nawiazal-do-tuska